News

Jakie jest znaczenie Twojego nazwiska? Wiemy jak to sprawdzić

Jakie jest znaczenie Twojego nazwiska? Wiemy jak to sprawdzić

fot. Pixabay.com

Skąd pochodzi Twoje nazwisko? Jak sprawdzić znaczenie nazwiska? Jeśli jesteście ciekawi – mamy odpowiedź!

Dzień Dziewczyny – czy jest taki dzień? Kiedy wypada? >>

Nazwisko to element identyfikacji osoby w większości kultur, nazwa rodziny, do której należy dana osoba.

Polskie nazwiska powstały pod koniec średniowiecza. Na początku nazwiska nosiła tylko szlachta.

W Polsce zazwyczaj nazwisko bierze się po ojcu. Tradycyjnie żona przyjmuje nazwisko męża, ale często jest też tak, że po ślubie zostaje przy panieńskim nazwisku lub przyjmuje nazwisko podwójne. Coraz częściej to mąż przyjmuje nazwisko żony.

Jakie jest znaczenie mojego nazwiska? Pewnie nie jeden raz zadawaliście sobie lub słyszeliście takie pytanie, chociaż w tym przypadku chodzi raczej o pochodzenie, genezę nazwisk.

365 Dni: mężczyzna z okładki książki sam został pisarzem. Blanka Lipińska ma konkurencję? >>

Nazwiska pochodzą na przykład od przezwisk nadawanych osobom, nazw zawodów, miejsca zamieszkania czy cech. Jak sprawdzić skąd wzięło się dane nazwisko?

Nazwisko: geneza nazwisk – skąd wzięło się moje nazwisko?

Ustalenie dokładnego pochodzenia nazwiska może być sporym wyzwaniem. Najlepiej sprawdzić zapisy historyczne i dokumenty w archiwach państwowych, powiatowych, gminnych i miejskich, prześledzić informacje dostępne w księgach parafialnych czy urzędzie stanu cywilnego. Można też wybrać się do profesjonalisty – genealoga lub historyka – który pomoże w ustaleniu jaka jest geneza nazwiska.

Na szczęście są też łatwiejsze sposoby. 😉 Jeśli chcecie szybko sprawdzić, skąd pochodzi Wasze nazwisko, po prostu skorzystajcie z internetu. W sieci można znaleźć sporo stron z informacjami na temat nazwisk.

BeReal: co to? Aplikacja podbija internet >>

Genezanazwisk.pl to bardzo popularna strona, na której sprawdzicie pochodzenie nazwiska. W 2022 roku serwis skończył 10 lat. Twórczynią portalu jest prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska.

Dokładnych informacji na temat nazwisk szukajcie na stronie nazwiska.ijp.pan.pl Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Polsce i skąd się wzięło? Od lat w rankingu nazwisk, które nosi najwięcej Polek i Polaków króluje Nowak. Według ijp.pan.pl nosi je 95511 kobiet i 92221 mężczyzn.

Nazwisko Nowak pochodzi od wyrazu pospolitego, przezwiska. Nowak, czyli „człowiek nowy w pewnym środowisku”.

Znacie pochodzenie swojego nazwiska? 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.