News

Duże zmiany dla kierowców od 17 września. Łatwo można stracić prawo jazdy

Duże zmiany dla kierowców od 17 września. Łatwo można stracić prawo jazdy

fot. pixabay.com/

Według zapowiedzi od połowy września zaczyna obowiązywać rozporządzenie MSWiA w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Nowe przepisy wchodzą w życie 17 września 2022 roku. 

Niedziele handlowe 2022: daty. Kiedy jest niedziela handlowa? >>

Nowy taryfikator punktów karnych 2022 – jakie zmiany?

Nowy taryfikator punktów karnych przewiduje szereg wykroczeń, za które będzie można nałożyć już nie 10, ale nawet 15 punktów karnych. To oznacza, że prawo jazdy będzie można stracić już np. za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy.

Do nowego taryfikatora punktów karnych trafiło też kilka wykroczeń, za które będzie można dostać kilkanaście punktów karnych. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że 10 to maksymalna liczba punktów.

Jakie wykroczenia są zagrożone najwyższą liczbą punktów karnych? W projekcie rozporządzenia znalazły się m.in.: naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych. 15 punktów karnych przewidziano np. za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście oraz za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 kilometrów na godzinę.

Kalendarz roku szkolnego 2022/23. Kiedy wolne od szkoły? >>

Tę samą liczbę punktów będzie można dostać za objeżdżanie opuszczonych zapór, za wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło, wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym czy za wjechanie na przejazd, kiedy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie.

Taryfikator przewiduje również 15 punktów karnych za jazdę pod prąd autostradą lub drogą ekspresową, kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, a także za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.

14 punktów karnych kierowca miałby otrzymać za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 61 do 70 kilometrów na godzinę. 12 punktów, np. za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej czy za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Po przekroczeniu limitów kierowcę ma czekać ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy.

Damian Michałowski celem próby kradzieży 'na stłuczkę'? Jak zareagował? >>

Polska Agencja Prasowa przypomina, że 17 września wejdą też w życie przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Zlikwidowane zostaną szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które pozwalałyby na zniwelowanie liczby punktów karnych.

Dodatkowo wprowadzony zostanie mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Punkty mają być kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.