News

Skierowanie na kwarantannę przez SMS? Uważaj, to może być oszust!

Skierowanie na kwarantannę przez SMS? Uważaj, to może być oszust!

fot. pexels.com

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem robią to przez SMS o treści „Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie (…)”. Jeśli klikniesz w zamieszczony link, możesz mieć duży problem!

Kwarantanna – oszustwo SMS – na czym polega? 

Nowy sposób oszustów polega na wysyłaniu SMS o treści „Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie (…)”. Na końcu wiadomości znajduje się link, którego kliknięcie prowadzi na stronę nakłaniająca do pobrania aplikacji Flash Player. Jeśli to zrobimy, zainstalowana złośliwa aplikacja zaatakuje konta bankowe właściciela smartfona i okradnie go z pieniędzy.

Dobra wiadomość dla użytkowników iPhonów – na atak narażone są tylko urządzenia z Androidem. 

Aby zwykłemu użytkownikowi trudniej było rozpoznać, że to oszustwo, SMS-y przychodzą pod nazwą „Kwarantanna”. Jeśli zatem ktoś otrzymał wcześniej wiadomość z sanepidu, SMS pokaże się w tej samej konwersacji. Taki nadawca podnosi wiarygodność ataku, ale warto zapamiętać, że dzisiaj każdy może wysłać wiadomość z dowolnego numeru lub nazwy. 

Na mniejszą skalę pojawiły się również analogiczne SMS-y o treści: „Witam, dzis znalazlam portfel z pieniedzmi i dokumentami, w srodku byl ten nr. tel. tu zdjecie portfela czy to Pana/Pani ? (…)”. To dokładnie ta sama sytuacja – najlepiej nie klikać żadnych linków w SMS-ach od nieznanych nadawców.

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 - ruszyła rejestracja. Jak wygląda procedura? >>

Kwarantanna – oszustwo SMS – co zrobić, jeśli już klikniemy link?

Jeśli nie klikniemy w link albo jeśli nawet klikniemy, ale nie zainstalujemy proponowanej aplikacji – możemy odetchnąć z ulgą. W takich przypadkach nic nam nie grozi. 

Jeśli jednak zainstalowałeś aplikację – jak najszybciej wyłącz telefon. Następnie z innego urządzenia zadzwoń do swojego banku. 

Kwarantanna – jak sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy na nią skierowani?

Jeśli chcecie się upewnić, czy skierowanie na kwarantannę jest prawdziwe, możecie to zrobić poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Można się do niego zalogować profilem zaufanym lub za pomocą e-dowodu. 

Obecnie na kwarantannę możemy zostać skierowani w czterech sytuacjach: jeśli wracamy zza granicy (a nie jesteśmy w pełni zaszczepieni, jesteśmy ozdrowieńcami, dziećmi do 12 roku życia lub nie podlegamy zwolnieniom z tego przepisu; powracając z Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Turcji z kwarantanny może nas zwolnić również negatywny test na COVID), jeśli mieliśmy bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem lub w sytuacji gdy zostaliśmy skierowani na test w kierunku COVID-19. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Aktualne zasady i ograniczenia można zawsze sprawdzić na oficjalnej rządowej stronie

Przekażcie tę informację Waszym bliskim, szczególnie tym, które mają telefon komórkowy, a nie korzystają z internetu. 
 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.