News

Pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce. O co chodzi i do kiedy?

Pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w Polsce. O co chodzi i do kiedy?

fot. Pixabay.com

O wprowadzeniu przez premiera pierwszego stopnia alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Do kiedy będzie obowiązywał?

Czarne skrzynki w samochodach od lipca 2022 obowiązkowe. To nie koniec zmian >> 

Pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni – o co chodzi?

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju obowiązuje od wtorku 18 stycznia, do niedzieli 23 stycznia 2022 roku (do godziny 23:59).

Jak czytamy w serwisie Rzeczpospolitej Polskiej, wprowadzenie stopnia ALFA-CRP ma charakter prewencyjny i wiąże się z cyber atakami, do których doszło w ostatnich dniach na Ukrainie. W ich wyniku zablokowano blisko 70 serwisów rządowych, został odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel.

Zarządzenie, które wprowadza pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, zostało podpisane na posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych.

Turcja oficjalnie zmienia nazwę. Jak teraz będzie nazywał się kraj? >> 

Stopień alarmowy CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

Wprowadzenie tego stopnia alarmowego oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

W sumie są cztery stopnie alarmu – ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy – DELTA.

Więcej miast w Polsce od 1 stycznia. Przybyło ich 10 >>

Polska Agencja Prasowa przypomina, że ostatnio stopień ALFA-CRP obowiązywał 6-10 grudnia, podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ  - IGF 2021.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.