Reklama
placeholder
News

Robert Makłowicz i Magda Gessler zastąpili poznańskie koziołki. Musicie to zobaczyć

Robert Makłowicz i Magda Gessler zastąpili poznańskie koziołki. Musicie to zobaczyć

fot. wikimediacommons/Radomil/ fot. x-news.pl

Reklama
Reklama
placeholder

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Poznania są trykające się koziołki. Codziennie w południe oraz o 15:00 pojawiają się one w oknach wieży ratuszowej i trącają się rogami. Pierwszy zegar z koziołkami zawisł na ratuszu w 1551 roku. W 1922 roku mechanizm zegara musiał zostać naprawiony. Niestety w 1945 roku koziołki zniszczono. Wróciły na swoje miejsce w 1954 roku po renowacji i odbudowie wieży. Obecne kozioki podarował miastu Marian Marcinkowski - poznański przedsiębiorca. Poruszają się one dzięki mechanizmowi zaprojektowanemu przez Stefana Krajewskiego. 21 maja 2024 roku koziołki uległy awarii.

Sławomir i Zenek Martyniuk łączą siły. Zapowiadają duet wszech czasów >>

Tego dnia o 15:00 koziołki jak co dzień miały ukazać się z otwartego okna czekającym na ich trykanie turystom oraz mieszkańcom Poznania. Na początku wszystko przebiegało bez zarzutu, jednak w trakcie pokazu jeden z koziołków zgiął się, a drugi wypadł z prowadnic. Naprawa usterek miała potrwać tydzień. Ostatecznie przeciągnęła się w czasie, a koziołki wróciły na wieżę 9 lipca w południe.

Robert Makłowicz i Magda Gessler zastąpili koziołki w Poznaniu

Mieszkańcy i zwiedzający Poznań 8 lipca 2024 roku mogli być mocno zaskoczeni. W oknach ratusza w zastępstwie koziołków pojawiło się dwoje znanych kucharzy i restauratorów. Byli to Robert Makłowicz i Magda Gessler, a konkretnie i ich postacie wycięte z kartonu. Zgodnie z tradycją tryknęły się głowami.

Pol’and’Rock: wiemy kto wystąpi na festiwalu. Pełen skład artystów >>

Wideo z tego niecodziennego wydarzenia możecie zobaczyć poniżej:

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama