News

Spadające gwiazdy w październiku 2019: kiedy oglądać Orionidy?

Spadające gwiazdy w październiku 2019: kiedy oglądać Orionidy?

Fot. Wikimedia Commons/ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide de Martin

W październiku czeka nas kolejna noc spadających gwiazd. Sprawdźcie kiedy najlepiej oglądać deszcz meteorytów i pomyślcie życzenie. ;-) 

Strajk nauczycieli 22.10.2019: data protestu zmieniona na ostatnią chwilę >> 

W ciągu całego roku noc spadających gwiazd możemy podziwiać kilka razy. Za nami już m.in. deszcze  Perseidów, Akwarydów i Lirydów. 8 października mogliśmy obserwować inne spadające gwiazdy – Drakonidy. To nie koniec okazji do obserwacji spadających z nieba meteorytów. Kiedy w październiku oglądać spadające gwiazdy?  

Roxie Węgiel pokazała zdjęcie z I komunii świętej. Słodka? >> 

Noc spadających gwiazd – październik 2019

Spadające gwiazdy możemy podziwiać praktycznie przez cały październik. Wszystko za sprawą Orionidów, które pojawiają się na niebie między 2 października a 7 listopada. Maksimum ich roju można jednak obserwować 21 października. Tej nocy spada 20-30 meteorytów na godzinę!

Gdzie najlepiej oglądać Orionidy? Spadające gwiazdy będą najlepiej widoczne około północy. Do ich obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny, jednak dla lepszych efektów możecie skorzystać z lornetki. Jeśli chcecie obserwować Orionidy, wyjedźcie za miasto, najlepiej w miejsce oddalone od miejskiego światła - wtedy meteoryty będą najlepiej widoczne.

Maluma w Polsce 2020. Koncert tym razem w Krakowie >> 

Orionidy – co to jest?

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya, który jest widoczny co roku między 2 października a 7 listopada. Najwięcej spadających gwiazd można zobaczyć 21 października.

Charakterystyczna dla meteorów orionidalnych jest ich jasność i prędkość (ok. 66 kilometrów na sekundę). Orionidy mogą zostawiać na niebie długie, kolorowe smugi, które są widoczne od kilku sekund do nawet kilku minut.

Orionidy otrzymały swoją nazwę od radiantu, na którym są widoczne, czyli miejsca, w którym przecinają się pozorne drogi meteorytów. Radiantem Orionidów jest konstelacja Oriona i Bliźniąt.

Lubicie obserwować spadające gwiazdy?

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The last meteor shower #milkyway #stars #orionidy #2k17

Post udostępniony przez Jack Frost (@szyna_photo)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj