News

Strajk Nauczycieli 2019: data rozpoczęcia już znana

Strajk Nauczycieli 2019: data rozpoczęcia już znana

fot. pexels.com

Data rozpoczęcia kolejnego strajku nauczycieli już znana. Od kiedy pedagodzy będą protestować? 

Strajk nauczycieli zawieszony. Co dalej?  >> 

Strajk nauczycieli 2019

Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia 2019 roku. W placówkach, które do niego przystąpiły w tym czasie nie odbywały się żadne lekcje, nie wydawano też obiadów na stołówkach. Informowano, że w pierwszym strajku nauczycieli wzięło udział 74,29% polskich szkół.

Przypominamy, że w kwietniu 2019 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego walczył o podwyżkę dla pracowników oświaty w wysokości 1000 złotych netto.

Koncert Ariany Grande w Polsce odwołany jako jedyny na trasie! OŚWIADCZENIE >> 

Strajk nauczycieli trwał do 27 kwietnia 2019 roku. Mimo, że obejmował również czas egzaminów na koniec szkoły, w prawie każdej placówce w Polsce odbyły się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. Testów nie przeprowadzono tylko w trzech szkołach z powodu „braków personalnych w komisji egzaminacyjnej”. Ze względu na strajk nauczycieli zagrożone były również matury 2019. Ostatecznie Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o zawieszeniu protestu, dzięki czemu egzaminy dojrzałości odbyły się zgodnie z planem.

Portale informowały, że pedagodzy dają premierowi Mateuszowi Morawieckiemu czas na podjęcie decyzji w ich sprawie do września 2019 roku. Jeśli do tego czasu strony nie dojdą do porozumienia, nauczyciele wznowią swój strajk.

Będzie nowy przedmiot szkolny? O co chodzi i kiedy decyzja? >> 

Strajk nauczycieli: wrzesień 2019

Mówi się, że 2 sierpnia  2019 roku przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkali się  z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. W czasie rozmów ZNP miało wnosić przede wszystkim o:

- podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli na wszystkich etapach zawodowych,

- (od 1 września 2019 roku) podwyżkę  o 25% wysokości obowiązujących obecnie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli,

- jednoznaczne określenie w projekcie rozporządzenia płacowego prawa nauczycieli przedszkoli do dodatku za wychowawstwo.

- dodatek za wychowawstwo, który będzie nie mniejszy niż 300 złotych.

Źródła podają, że na początku sierpnia 2019 roku ZNP poinformowało, że "w powyższych kwestiach nie doszło do uzgodnienia stanowisk" między stronami.  

Wizy do USA zostaną zniesione! Ambasador podaje daty >> 

Kiedy rozpocznie się kolejny strajk nauczycieli? Mówi się, że pedagodzy zaczną protest 16 września 2019 roku. Strajk w polskich szkołach poprzedzi referendum (2 września), w czasie którego związkowcy ostatecznie zdecydują czy przystąpią do strajku.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj