News

Strajk nauczycieli 2019: czym jest strajk włoski? Wyjaśniamy

Strajk nauczycieli 2019: czym jest strajk włoski? Wyjaśniamy

fot. pexels.com

15 października 2019 roku ma rozpocząć się kolejny protest nauczycieli. Wyjaśniamy czym jest strajk włoski, do którego planują przystąpić pedagodzy.  

Strajk nauczycieli zawieszony. Co dalej? >> 

Strajk nauczycieli: październik 2019

Jakiś czas temu Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że 15 października nauczyciele przystąpią do kolejnego strajku. Jako formę protestu pedagodzy wybrali strajk włoski. Informowano, że opowiadało się za nim 55,3% nauczycieli.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia podawano, że w dniach 2-15 września Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzi ankiety, w których nauczyciele będą pytani o zasadność i formę strajku. Na jego podstawie miały zapaść decyzje o ewentualnym referendum strajkowym.

Strajk nauczycieli jeszcze w 2019!? Jest data i nowa forma protestu >> 

W czasie drugiego protestu polscy nauczyciele walczą nie tylko o podwyższenie swoich pensji, lecz także apelują do Ministerstwa Edukacji Narodowej m.in. o zmniejszenie biurokracji w szkołach i zwiększenie nakładów na edukację.

Strajk włoski – co to znaczy?

Jak podają źródła strajk włoski „to strajk, w czasie którego pracownicy nie porzucają pracy, lecz pracują mało wydajnie”. We Włoszech taka forma protestu jest nazywana sciopero bianco co po polsku znaczy „strajk biały”.

Strajk nauczycieli 15.10.2019 aktualny? Jak będą wyglądały lekcje po Dniu Nauczyciela? >> 

Jak będą protestować nauczyciele? W ich przypadku strajk włoski oznacza, że nie będą wykonywać zadań, które nie są określone przez statut szkoły czy Kartę Nauczyciela. Od 15 października w polskich szkołach lekcje będą odbywały się więc zgodnie z planem, jednak nauczyciele nie będą organizować wycieczek szkolnych, zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Jeśli nie reguluje tego umowa o pracę, nie będą też dyżurować na przerwach. Strajk włoski oznacza też koniec kartkówek i innych zadań domowych, które należy sprawdzać poza godzinami pracy.

Warto zaznaczyć, że każdy nauczyciel zdecyduje indywidualnie czy 15 października przystąpi do strajku włoskiego.

[AKTUALIZACJA, 15.10.2019, 10.00]

Włoski strajk nauczycieli nie wystartował. Związek Nauczycielstwa Polskiego przełożył protest na 22 października. Uchwałę w tej sprawie ma podjąć Zarząd Główny ZNP, który zbierze się właśnie 22 października. 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj