fot. instagram.com/superniania
Superniania została oskarżona o stosowanie przemocy wobec dzieci i teraz mierzy się z falą krytyki.
Superniania to jeden z programów, który zna chyba każdy w Polsce. W latach 2006-2008 był to niezwykle popularny format prowadzony przez Dorotę Zawadzką, psycholog rozwojową. Pokazywała jak radzić sobie z trudnymi dziećmi, jak zachęcać je do współpracy i jak panować nad nimi.
Boże Ciało 2022 – piątek 17.06 jest wolny od pracy i szkoły? >>
W każdym odcinku Zawadzka wprowadzała się na kilkanaście dni do danej rodziny, obserwowała ich życie, a następnie wskazywała, co należy zmienić, aby dziecko słuchało się rodziców.
Superniania: kontrowersje
Pomimo tego, że Superniania w założeniu miała pokazać, jak wychować dziecko bez przemocy, jej metody nie wszystkim się podobały. Już w trakcie emitowania programu, wokół Zawadzkiej krążyło wiele kontrowersji. Psychologowie i rodzice twierdzili, że jej metody takie jak ignorowanie płaczu dziecka, lekceważenie dzieci czy wysyłanie ich za karę na "karny jeżyk" zahaczają o przemoc psychiczną.
Jedną z osób, które wytykają Superniani nieodpowiednie metody wychowawcze jest Anna Golus, specjalistka ds. praw dziecka.
Boże Ciało 2022 – sklepy. Czy są otwarte 16.06? >>
Anna Golus krytykuje Supernianię
Anna Golus to doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego specjalizująca się w tematyce praw dziecka. Była odpowiedzialna za takie kampanie jak "Kocham. Nie daję klapsów" czy "Książki nie do bicia".
Golus niedawno udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o swojej nadchodzącej książce „Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci", w której otwarcie krytykuje metody wychowawcze Zawadzkiej.
Jako jeden z przykładów autorka podaje odcinek, w którym naga dziewczynka płacze w wannie, a jej rodzice i Superniania czekają, aż się uspokoi.
HIGH League 3: Zusje po przegranej z Lil Masti trafiła na SOR [ZDJĘCIA] >>
W praktyce to po prostu ignorowanie dziecka, forma przemocy psychicznej i zaniedbania emocjonalnego, która krzywdzi tak samo jak bicie. Całkiem dosłownie: badania wykazały, że ból, jaki człowiek odczuwa, gdy jest ignorowany, aktywuje te same obszary w mózgu co ból fizyczny - pisze Golus.
Te dzieci płakały tak długo, a tylu dorosłych z ekipy telewizyjnej patrzyło na to i nie reagowało! Trzeba odłączyć serce, bo nie da się patrzeć i słuchać, jak dziecko płacze tak długo w czasie usypiania. Kamerzyści, reżyser, Superniania, oni wszyscy mieli te zrozpaczone dzieci w d... - kontynuuje.
Golus podkreśla, jak dużą rolę w przemocowych zachowaniach odegrała telewizja. Superniania z najnowszym sprzętem, luksusowym samochodem i ekipą filmową miała wzbudzać respekt, a rodzie mogli tylko patrzeć, jak kobieta stosuje na ich dzieciach swoje metody wychowawcze przekonani, że mają do czynienia z ekspertem. Nie wszystkie rodziny miały możliwość przerwania programu i zapłacenia kary za zerwanie kontraktu.
Ona ma 76 lat, a on 19 i… są parą. ‘Jesteśmy tak zakochani, że mi się oświadczył’ >>
Dziecko znajduje się w tej hierarchicznej strukturze najniżej, trzeba je poskromić, złamać. Chęć wyrażenia przez dziecko własnego zdania bywa interpretowana przez dorosłych jako bunt, histeria, w przypadku starszych dzieci jest nawet medykalizowana, określana np. jako ADHD - pisze Golas.
Superniania: groźby
Jak można było przewidzieć, na Supernianię wylało się wiadro hejtu i krytyki. Sama Zawadzka pisze, że dostaje pogróżki, a także życzenia śmierci. Prosi jednak o powstrzymanie się do czasu, gdy książka zostanie opublikowania i będzie miała szansę odnieść się do wszystkich zarzutów.
W związku z artykułem, który wczoraj pojawił się w sieci, a o który wiele/wielu z was mnie pyta, odpowiem, że oczywiście...
Opublikowany przez Dorotę Zawadzką Piątek, 3 czerwca 2022