Reklama
placeholder
News

Testy sprawnościowe dla uczniów - o co chodzi, w których klasach, jakie są wymogi?

Testy sprawnościowe dla uczniów - o co chodzi, w których klasach, jakie są wymogi?

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Program Sportowe Talenty został zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz zrealizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W 2022 roku projekt został wprowadzony przez nauczycieli wychowania fizycznego w województwie opolskim oraz lubelskim, z myślą o szerszym jego rozwinięciu na całą Polskę. W roku szkolnym 2023/2024 stało się to możliwe.

Z czym wiąże się wprowadzenie projektu do szkół we wszystkich województwach od 1 września 2023 roku?

Łacina wchodzi do polskich szkół już teraz. Które klasy i co z maturą? >>

Sportowe Talenty: obowiązkowe testy sprawnościowe - co ile, w jakim celu, dla jakich klas?

Celem projektu jest odkrywanie młodych sportowych talentów poprzez stworzenie obszernej bazy danych na temat uczniów m.in. w zakresie ich sprawności. Drugą rolą przedsięwzięcia jest monitorowanie postępów w zakresie zdrowia fizycznego oraz ruchu polskich dzieci, aby walczyć z wysokim wskaźnikiem nadwagi i otyłości wśród młodzieży.

Nauczyciele, posługując się narzędziami udostępnionymi na stronie SportoweTalenty.pl, będą mieli możliwość wprowadzenia szerszego rozwoju fizycznego dla dzieci oraz monitorowania uzyskanych przez nich wyników. Następnie anonimowe wyniki zostaną udostępnione klubom sportowym, których przedstawiciele uzyskają możliwość skontaktowania się z rodzicami wybranych uczniów w celu nawiązania współpracy na tle sportowym. Rodzice mają prawo nie wyrazić chęci do rozmowy i nie skorzystać z proponowanych rozwiązań.

Obowiązkowe testy w ramach nowego programu Sportowe Talenty będą odbywać się w każdym roku szkolnym. Zadania, jakie będą czekały na uczniów, to m.in. skok w dal z miejsca i bieg, czyli ćwiczenia zręcznościowe oraz te, które określają pomiar ich szybkości. Program Sportowe Talenty jest dedykowany uczniom klas 4-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Dane, jakie będą przetwarzane w ramach projektu, to m.in. wzrost, waga dziecka oraz wyniki uzyskane podczas określonych testów sprawnościowych.

Program Sportowe Talenty może stać się fundamentem i początkiem populacyjnej bazy danych, która umożliwi klubom sportowym, na podstawie zanonimizowanych danych, identyfikować uczniów o najlepszym potencjale i predyspozycjach sportowych. Takich uczniów będą zapraszać do współpracy.

- podano w artykule Ministerstwa Edukacji i Nauki na stronie gov.pl 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama