Reklama
placeholder
News

Łacina wchodzi do polskich szkół już teraz. Które klasy i co z maturą?

Łacina wchodzi do polskich szkół już teraz. Które klasy i co z maturą?

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Wraz z nowym rokiem szkolnym w placówkach edukacyjnych pojawia się też wiele zmian, z którymi powinni być na bieżąco zarówno uczniowie, jak i rodzice. Pierwszą podstawową informacją w tym zakresie jest przesunięcie daty rozpoczęcia roku szkolnego, które powinno odbyć się 1 września 2023 roku. W związku z tym, że 1. dzień miesiąca wypada w piątek - a więc tuż przed weekendem - Ministerstwo Edukacji i Nauki zadecydowało o przełożeniu uroczystości na poniedziałek 4 września.

Dodatkowo do listy języków obcych dołączyła również łacina. Jak ten bonusowy wybór przyczyni się do funkcjonowania w środowisku szkolnym oraz które klasy otrzymają taką opcję wyboru?

Nowy przedmiot w szkole i matura z zadaniami w grupach? Minister zapowiada zmiany >>

Łacina nowym językiem obcym. Dla których klas?

Od 1 września 2023 roku łacina zyska status drugiego języka obcego do wyboru, zamiast drugiego języka obcego nowożytnego, czyli np. języka francuskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego. Powyższa opcja dedykowana jest uczniom z klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego i technikum.

Legionella: liczba zakażeń bakterią rośnie. Są zalecenia jak postępować >>

Łacina: matura - jak dodatkowy wariant wpłynie na egzaminy maturalne?

Na rok szkolny 2026/2027 planowane są również zmiany w zakresie egzaminu maturalnego. Uczniowie będą mieli wtedy możliwość przystąpienia do testu z języka łacińskiego wśród przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Za to na poziomie rozszerzonym maturzyści będą mogli niezmiennie zdawać egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Co sądzicie o takim wyborze języka obcego w polskich szkołach?

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych).

- informacje podane w artykule Ministerstwa Edukacji i Nauki na stronie gov.pl.

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama