Reklama
placeholder
News

Tina Turner - pierwszy mąż ją katował, drugi oddał jej swoją nerkę

Tina Turner - pierwszy mąż ją katował, drugi oddał jej swoją nerkę

fot. flickr/eltonandtinafan/

Reklama
Reklama
placeholder

Tina Turner, kultowa postać w świecie muzyki i filmu, zmarła po długiej chorobie 24 maja 2023 roku. Wspaniała kariera, niezapomniane hity, rekordowe koncerty, ogromny majątek - a za tym pełne bólu życie prywatne, rozstrzelone między tragicznym związkiem z rockmanem i kojącą emeryturą u boku statecznego Europejczyka. Co wiemy o związkach Tiny Turner?

Z ostatniej chwili: Tina Turner zmarła po długiej chorobie [oświadczenie, biografia] >>

Tina Turner - kariera

Przyszła gwiazda rocka urodziła się w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 1939 roku. Swoją przygodę z muzyką Tina rozpoczęła w wieku około dwudziestu lat. Na początku śpiewała ze swoim byłym mężem, Ikiem Turnerem, w zespole Ike & Tina Turner. Turner została odznaczona licznymi nagrodami - zdobyła aż 70 z nich spośród 100 nominacji. Uzyskała również ośmiokrotnie nagrodę Grammy. Została też wyróżniona w kategorii Grammy Hall of Fame. Była jedną z najbardziej dochodowych piosenkarek, której występy i twórczość doceniali fani na całym świecie, błyskawicznie wykupując płyty muzyczne jej autorstwa. Tina wystąpiła również w brytyjskim musicalu Tommy w roli Królowej Acid w 1975 roku, a w 2003 roku zaśpiewała w duecie z Philem Collinsem utwór Great Spirits, przygotowany do filmu animowanego Mój brat niedźwiedźW 2009 roku piosenkarka ogłosiła, że udaje się na emeryturę.

Tina Turner odeszła z tego świata w wieku 83 lat, zostawiając po sobie ogromny ślad w wielu dziedzinach sztuki.

Loreen w Polsce! Data i ceny biletów na polski koncert Szwedki >>

Tina Turner - rodzina, mężowie

Tina Turner, czyli Anna Mae Bullock, rozpoczęła swoją przygodę muzyczną obok męża - Ike Turnera, który nawiązał z nią kontakt po zauważeniu jej spontanicznego występu w klubie St. Louis. Jeszcze przed ślubem, który odbył się w 1962 roku, parze urodził się syn - Ronnie Turner. Agresywne podejście i znęcanie fizyczne względem Tiny miało pojawić się ze strony Ike jeszcze w trakcie trwania ciąży. Artystka oznajmiła w wywiadzie dla CBS News, że czuła się przymuszona do małżeństwa i zgodziła się na nie ze względu na obawę przed wybuchowym charakterem mężczyzny. Ike starał się ograniczyć Tinę, podejmując w jej imieniu coraz więcej decyzji i zmuszając ją do przyjęcia wybranego przez niego pseudonimu artystycznego. Piosenkarka czuła się osaczona i kompletnie zależna od poglądów i emocji partnera. W tym samym wywiadzie wyznała, że często schodziła mu z drogi, by nie zostać potraktowana przemocowo. Tina wielokrotnie trafiała do szpitala w wyniku obrażeń odniesionych podczas agresywnego zachowania męża, ale nikt z bliskich, ani lekarzy, nie zgłosił policji, że jest ona ofiarą przemocy domowej. Wśród wielu niebezpiecznych zachowań ze strony Ike znalazł się też incydent z wylaniem gorącej kawy na twarz Tiny, która z tego powodu doznała poparzeń trzeciego stopnia. Małżeństwo Ike i Tiny było bardzo wybuchowe, a muzyk znęcał się nad partnerką zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Z tego powodu artystka w 1968 roku podjęła próbę samobójczą. Tina i Ike rozwiedli się w 1978 roku z inicjatywy piosenkarki, która uciekła od byłego partnera, mając przy sobie zaledwie 36 centów. Mężczyzna, u boku którego rozwinęła się jej kariera muzyczna, paradoksalnie pociągnął ją za sobą w dół, wyżywając się na jej ciele i duszy, często w okresach swojego nadużywania narkotyków.

Drugi mąż Tiny Turner, Erwin Bach, z którym w związku małżeńskim była od 2013 roku, okazał się być zupełnym przeciwieństwem Ike. Poznali się w 1986 roku w Niemczech. Erwin z zawodu był producentem muzycznym oraz dyrektorem europejskiej filii wytwórni muzycznej EMI. Razem zamieszkali w Europie Zachodniej, a Tina po pewnym czasie uzyskała obywatelstwo szwajcarskie. Bach wspierał żonę w chorobie oraz podczas tragedii związanej z samobójczą śmiercią jej syna - 60-letniego Raymonda Craiga Turnera. Ich relacja była pełna wzajemnego zrozumienia i pomocy, dzięki czemu spędzili u swego boku spokojną emeryturę.

Niedługo po ślubie pary w 2013 roku, Tina doznała udaru oraz zdiagnozowano u niej raka jelita grubego. Jeszcze w  2009 roku Tina dowiedziała się o tragicznym stanie swoich nerek, ale dopiero w 2017 roku wykonano u niej ich przeszczep. Piosenkarka była załamana swoim stanem zdrowotnym i tym, że w pewnym momencie leki poprawiające pracę nerek przestały działać. Piosenkarka nie chciała być dla nikogo ciężarem i rozważała samobójstwo lub eutanazję. Podczas koniecznej operacji wspierał ją obecnie 67-letni Erwin, który  postanowił podarować jej jedną ze swoich nerek oraz nie pozwolił artystce się poddać. Byli szczęśliwym małżeństwem, aż do końca życia Tiny Turner. 

Kim jest Dawid Tyszkowski, który nagrał z Julią Wieniawą Nie całuj? >>
 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama