News

Zakaz handlu w niedzielę ma zostać zaostrzony. Co jeszcze będzie zamknięte?

Zakaz handlu w niedzielę ma zostać zaostrzony. Co jeszcze będzie zamknięte?

Fot. Pixabay.com

Prawdopodobnie zakaz handlu w niedzielę zostanie zaostrzony. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy. 

Pogoda: sierpień 2021 najgorętszy od 30 lat? Do tego superkomórki burzowe >>

Pod koniec czerwca 2021 roku zapowiadano, że zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę. Ich celem jest uniemożliwienie obchodzenia zakazu handlu przez prowadzenie usług pocztowych.

Projekt, który trafił do Sejmu „dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania wyłączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta”.

Według założeń nowelizacji, w niedzielę miałyby zostać zamknięte te sklepy, dla których rodzaj działalności jako placówka pocztowa nie jest dominujący. 

„Przeważająca działalność pocztowa” ma być wskazana we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50% miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Ikea zamyka sklep w Warszawie. Do kiedy zrobimy tam zakupy? >>

Sklepy, które będą prowadziły działalność w niedziele niehandlowe miałyby być zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności przeważającej i z pozostałej działalności.

O tym, jak to będzie wyglądało ze strony administracyjnej zdecyduje minister właściwy ds. gospodarki, który określi w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia ewidencji, jej wzór i szczegółową treść wpisów – podaje Radio Zet.

Przypomnijmy, że w 2021 roku jest łącznie 7 niedziel handlowych. Najbliższa wypada 29 sierpnia.

Ogromne zmiany dla kierowców: grzywna do 30 tysięcy, mandat do 6 tysięcy >>

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. na stacjach benzynowych, w aptekach i punktach aptecznych, lokalach gastronomicznych oraz  kwiaciarniach.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.