fot. pixabay.com
Na kanale na YouTube o nazwie Associated Press pojawiło się wideo przedstawiające papugi upojone alkoholem. Zwierzęta oblatują pewne australijskie, bezowocowe drzewo i czerpią z jego kwiatów lub wybierają wersję etanolu zawartego w sfermentowanych owocach. Wraz z tymi ptakami w podobny stan wchodzą kolibry, którym zdarza się pić nektar fermentujący. Czy w takim razie stan nietrzeźwości nie jest zarezerwowany tylko dla ludzi?
Gdzie jest burza? Radar burz pokaże gdzie się pojawią >>
Te zwierzęta lubią pić alkohol
Nie tylko australijskie papugi lubią się upijać. Do grupy takich zwierząt należą również małpy, a nawet jeże. W naturalnym środowisku jeże są wszystkożerne. Małe ssaki zadowolą się robakami ziemnymi, grzybami czy ptasimi jajami. Jeże nie pogardzą również mięczakami, o czym wiedzą specjaliści. Postanowiono zbadać czy jeżom zasmakują "piwne ślimaki".
W Wielkiej Brytanii rolnicy zastawili kiedyś pułapkę nasączoną piwem, by odstraszyć jeże. Te jednak wykazały się ogromnym zainteresowaniem i traktowały rozstawione pułapki niczym talerze, na których serwowano robaki i ślimaki. Po spożyciu dużej ilości tego typu przekąski, zwierzęta najczęściej zapadały w głęboki sen. Dzięki tej obserwacji zauważono, że zwierzętom kompletnie nie przeszkadza zawartość alkoholu w pożywieniu, a wręcz wzbudza ich apetyt na więcej.
Małpy wykazują się w swoim życiu ogromnym sprytem, m.in. poprzez to, że są zdolne do skonstruowania prostych narzędzi do rozłupywania twardych skorup. Potrafią doprowadzić się do stanu nietrzeźwości, jedząc, tak samo jak jeże, sfermentowane owoce, które spadły z drzew. Będąc pod wpływem alkoholu, małpy kołyszą się na boki, wykonując czynności bardzo niezdarnie, ale nie zauważono szkodliwych skutków ubocznych owej konsumpcji.
Wszystko wskazuje na to, że nie tylko ludzie spożywają alkohol. Niektóre zwierzęta również się nim delektują, choć wpływa on na poziom ich ostrożności, przez co mogą być zagrożone w naturalnych warunkach. Zazwyczaj po wypiciu lub zjedzeniu wysokoprocentowych produktów, zwierzęta zapadają w długą drzemkę.