Pierwsze informacje o „zdrowotnym 500 plus”, nazywanym też bonem zdrowotnym, pojawiły się na początku 2021 roku. Teraz minister zdrowia przedstawił szczegóły świadczenia.
Ten kraj zatwierdził "covidowy Paszport Możliwości". Co to jest? >>
Szef resortu zdrowia poinformował o uruchomieniu nowego programu na łamach Dziennika Gazety Prawnej – podaje gazetawroclawska.pl.
„500 plus na zdrowie” – dla kogo?
Celem nowego projektu Ministerstwa Zdrowia ma być sprawdzenie stanu zdrowia Polaków po COVID-19. Świadczenie jest kierowane do osób, które skończyły 40 lat.
„500 plus na zdrowie” – na co można wykorzystać?
Świadczenie ma być wypłacane w formie bonów do wykorzystania na badania diagnostyczne. To w jakiej placówce „zdrowotne 500 plus” zostanie spożytkowane, ma zależeć od osoby, która otrzyma dofinansowanie. Bon ma być realizowany zarówno w przychodniach prywatnych, jak i tych, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
To, jakie badania będziemy mogli wykonać na bon 500 plus, zależy od naszego wieku, płci i przebytych chorób – informuje Gazeta Wrocławska.
Dzięki „500 plus na zdrowie” pacjenci mają mieć możliwość wykonania takich badań jak m.in. mammografia, cytologia, badanie prostaty, poziom cholesterolu, pomiar ciśnienia i lipidogram.
„500 plus na zdrowie” – jak dostać bon zdrowotny?
Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań. Na tej podstawie w systemie pojawi się skierowanie. Będzie można je zrealizować w dowolnej placówce opieki zdrowotnej lub laboratorium. Również w tych, które nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie będzie swego rodzaju bonem zdrowotnym. (...) Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej – powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z DGP.
Praca zdalna po pandemii: będą nowe przepisy? >>
Więcej informacji na temat nowego programu Ministerstwa Zdrowia pojawi się prawdopodobnie już w czerwcu 2021 roku.