fot. pixabay.com
Główną ideą twórców popularnej lalki, która powstała już w 1958 roku, było przełamanie stereotypów. W momencie, gdy większość zabawek dla młodych dziewczynek nieustannie nawiązywała do macierzyństwa, Barbie mobilizowała do budowania własnej przyszłości i skupienia na osobistych sukcesach. Ta plastikowa ikona była jednym z pierwszych symboli kobiecej siły i niezależności. Wszak jedno z haseł promujących najnowszy film Barbie brzmi - "Ona jest wszystkim. On tylko Kenem".
Każda plastikowa dama z zabawkowej serii jest wyjątkowa, wyedukowana i często zajmuje dostojne miejsce m.in. w świecie nauki. Taki obraz kobiety wpłynął na postrzeganie płci pięknej już od najmłodszych lat. Czego jeszcze uczą kultowe lalki oraz jakie są szczegóły stworzonej na ich cześć wystawy w Poznaniu?
Barbie: restauracja w Australii wprowadziła specjalne menu nawiązujące do filmu. Co w nim jest? >>
Barbie: wystawa z lalką w roli głównej. Ekspozycja, data, bilety
Tematyczną wystawę "Barbie. Nieznane oblicza" można podziwiać już od marca do końca lipca 2023 roku w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu.
Bilety ulgowe kosztują 5 złotych od osoby, a koszt wejściówek normalnych to 7 złotych.
W muzeum udostępniono wiele modeli różnego pochodzenia, kultury, rasy, a nawet lalki z niepełnosprawnością. Na wystawie można podziwiać Barbie w różnym wieku i o różnych kolorach skóry, rodzajach włosów, ubrane w tradycyjne lub związane z zawodem stroje. Niektóre lalki są bardzo chore lub "przechodzą" chemioterapię. Wielowarstwowość projektu firmy Mattel działa na zasadzie zrzeszania i nie wyklucza żadnego obrazu kobiety. Dzieci w każdym zakątku świata mogą utożsamiać się ze swoją plastikową idolką.