
Fot. Pixabay.com

1200 złotych dla każdego? Pomysł z wprowadzeniem w Polsce Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego nie wszystkim się podoba.
Hotele, baseny, kina zostaną otwarte! Kiedy i na jakich zasadach? >>
Dochód podstawowy – co to jest i komu miałby być wypłacany?
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport na temat koncepcji Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Świadczenie zakłada wypłacanie co miesiąc przez państwo każdemu obywatelowi stałej kwoty. Przyznanie go nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Celem Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego ma być zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – ile wynosi?
Jeśli Bezwarunkowy Dochód Podstawowy zostałby wprowadzony, co miesiąc 1200 złotych otrzymywałby każdy dorosły. 600 złotych przyznawane byłoby dla dziecka. Podaje się, że kosztowałoby to państwo 376 miliardów złotych rocznie.
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to dobry pomysł?
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy nie funkcjonuje obecnie w żadnym kraju, jednak temat wprowadzenia świadczenia wciąż wraca. Jego zwolennicy twierdzą, że ograniczyłby nierówność ekonomiczną, zapewniłby obywatelom minimum bezpieczeństwa finansowego i zachęcił do wykonywania pracy zarobkowej osoby, które boją się utraty świadczeń po przekroczeniu progu dochodowego.
Będzie nowe 500+? Bon zdrowotny – o co chodzi i dla kogo świadczenie od Ministerstwa Zdrowia? >>
Przeciwnicy Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego wskazują jednak na minusy takiego rozwiązania. Są to brak środków do wypłaty świadczenia, dezaktywizacja zawodowa części osób pracujących oraz to, że wysokość wypłaty byłaby nieadekwatna do potrzeb niektórych obywateli.
Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Bezwarunkowy Dochód Podstawowy poparłaby niewiele ponad połowa Polaków w wieku 18-64 lat (51%). Poparcie spadłoby do 30%, gdyby jego finansowanie wymagało znacznego wzrostu podatków, do 28%, gdyby jego finansowanie wymagało rezygnacji z części świadczeń i usług socjalnych i do 24%, gdyby jego finansowanie wymagało wzrostu zadłużenia Polski.
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy powinien być wprowadzony?
