Fot. Pixabay.com
Burza magnetyczna zbliża się do Ziemi i może w nas uderzyć już niedługo. Co to za zjawisko i co nas czeka?
Szkoła w Krakowie odwołała rozpoczęcie roku. Uczniowie bez lekcji >>
Burza magnetyczna – kiedy?
Jak podają źródła, naukowcy z rosyjskiego laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca poinformowali, że do Ziemi zbliża się burza magnetyczna. Zjawisko osiągnie stopień G2, a to oznacza, że jego siła jest określana jako średnia.
Dodajmy, że 2 września 2019 roku na Ziemi odnotowano wystąpienie burzy magnetycznej stopnia G1.
Kiedy burza magnetyczna stopnia G2 do nas dotrze? Możemy jej się spodziewać w dniach 27-28 września 2019 roku.
14 września wielka asteroida bardzo blisko ziemi! NASA ostrzega >>
Co nas czeka w związku z burzą magnetyczną? Tego typu zjawisko może mieć na nas bardzo negatywny wpływ. Możemy spodziewać się bólów głowy, senności i złego nastroju.
To nie wszystko. Przez burzę magnetyczną może się zmieniać pole magnetyczne Ziemi, a to z kolei może spowodować utratę zasięgu w telefonach komórkowych, narzędziach GPS i telewizji satelitarnej, a nawet przeciążenia sieci i awarie prądu.
Burza magnetyczna – co to jest?
Burza magnetyczna (inaczej burza słoneczna lub geomagnetyczna) to zjawisko, w czasie którego gwałtownie zmienia się pole magnetyczne Ziemi. W wyniku burzy słonecznej ogromne obłoki plazmy oddzielają się od Słońca i wywołują nagłe zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego.
Pogoda: afrykańskie upały w Polsce dopiero nadchodzą! >>
Mówi się, że najmocniejszą burzą magnetyczną była ta z 1859 roku. W jej wyniku utracono łączność telegraficzną. Zjawisko obserwowano również w 1921 i 1960 roku. Wtedy został zakłócony odbiór sygnałów radiowych. Z kolei w 1989 roku na skutek burzy słonecznej zabrakło prądu w prowincji Quebec (Kanada) i odciętych od świata zostało ponad 6 milionów ludzi.