
Fot. Pixabay.com

1 stycznia 2023 roku przysiółek Cipki we wsi Suche zniknął z urzędowego wykazu miejscowości na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Nowe miasta w Polsce 2023. Pojawi się ich aż 15 [LISTA] >>
Turyści przyjeżdżali tu tylko głównie dla drwin, nocować za bardzo nie chcieli. (…) Dziadkowie tłumaczyli, że to nazwa historyczna. Ale dla gości to był powód do drwin. Aż przykro się robiło. Zwłaszcza kiedy te mapy internetowe powstały i na nich nasze Cipki rzucały się w oczy, tośmy się już nie mogli opędzić od przykrych komentarzy – cytuje 70-letnią gaździnę Anielę z byłego przysiółka Cipki portal zakopane.wyborcza.pl.
Nazwa miejscowości Cipki miała być niechciana przez mieszkańców. Likwidacja nazwy miałaby nie wpłynąć na zamiany dotyczące adresów.
W serwisie zakopane.wyborcza.pl czytamy, że nazwa Cipki w okolicy Poronina nadal widnieje na mapach internetowych, chociaż urzędowo nie istnieje od 1 stycznia 2023 roku. Nie będzie jej już na nowych, oficjalnych mapach. Możliwe, że zachowa się jako nazwa zwyczajowa.
Słowo Roku 2022 wybrane. Jakie wygrało w głosowaniu internautów, a jakie wśród specjalistów? >>
Zakopane.wyborcza.pl podała, że w Małopolsce w 2023 roku zniknęły też inne nazwy. To m.in.: Krągła Choina, część miasta Mszana Dolna; Bryndzówka, przysiółek wsi Grzechynia; Zdarcica, część wsi Tczyca; Łachutówka, część wsi Wola Szczucińska; Łabuzówka, część wsi Załuże; Koło Szosy, część wsi Wójcina; Szwaby, część wsi Buczków.
Cipki – skąd nazwa?
Skąd wzięła się nazwa Cipki, czyli przysiółka w Suchem? Etnografowie zakładają, że nazwa prawdopodobnie pochodzi od pierwszych mieszkańców tej okolicy, którzy mieli zajmować się koronkarstwem, które dawniej na Podhalu było nazywane cipkarstwem.
