Reklama
placeholder
News

Cypr na wakacje 2024 - co warto zobaczyć?

Cypr na wakacje 2024 - co warto zobaczyć?

fot. materiały klienta

Reklama
Reklama
placeholder

Artykuł sponsorowany

Wakacje na Cyprze – hit czy kit? Zdecydowanie hit! Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie południowej części wyspy. Pafos i Larnaka to dwa miasta, które zaoferują ci najwięcej. Zobacz, dlaczego warto właśnie w nich zaplanować dłuższy pobyt.

Kiedy warto zaplanować urlop na Cyprze?

Wakacje na Cyprze mogą być udane o każdej porze roku. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i jaki typ wypoczynku lubisz najbardziej.

Jeśli wyruszając na Cypr najbliższe twojemu sercu będą wakacje 2024 all inclusive w wygodnym hotelu z basenem, nastaw się na sezon letni. Będzie ciepło, a w szczycie sezonu hotele są najlepiej przygotowane na przyjęcie gości. W tym czasie tętni też życie na plażach, w klubach, kafejkach, nocnych dyskotekach itp.

Lubisz lato, ale upały nie są dla ciebie? Zaplanuj wakacje na Cyprze wiosną lub jesienią. W Polsce jest już wtedy raczej chłodno, na Cyprze ciepło, ale nie gorąco. To czas, który możesz spędzić zarówno na podziwianiu plenerowych atrakcji, jak i odpoczynku na plaży.

Nie interesuje cię plaża, nie chcesz pływać ani nurkować, a z turystycznych atrakcji najchętniej wybierasz te pod dachem? Najlepszym terminem na wyprawę na Cypr z Tui będzie dla ciebie zima. Daleko jej do zimy w Polsce i śniegu raczej się nie spodziewaj. Od listopada do lutego trwa jednak pora deszczowa.

Pafos i okolice – atrakcje Cypru, które musisz poznać

Pafos znajduje się w południowo-zachodniej części Cypru i słynie między innymi z Grobowców Królewskich oraz Parku Archeologicznego, który ma szczególne znaczenie w połączeniu z informacją, iż najstarsze ślady człowieka w Pafos datowane są na XIV wiek p.n.e.

Sam Park Archeologiczny jak najbardziej można zwiedzać. To jedno z ważniejszych, o ile nie najważniejsze stanowisko archeologiczne na wyspie. Odkryto tu wykopaliska z kilku różnych okresów. Jednak za największą atrakcję niezmiennie uznawane są mozaiki podłogowe, dlatego zwiedzając ruiny, warto patrzeć pod nogi.

Grobowce królewskie to kolejne warte zobaczenia miejsce. Nazwa może być myląca, bo nie chowano w nich królów, ale ważnych urzędników. Skąd więc „królewskie”? Budowano je z wielkim przepychem i nie szczędzono środków na ich bogaty wygląd.

Grobowce znajdują się niedaleko plaży, można się do nich udać w ramach przerwy opalaniu, np. w południe, gdy upał staje się uciążliwy.

Zamek w Pafos wyglądem i wielkością absolutnie nie ma prawa kojarzyć się z zamkiem. Przypomina raczej magazyn lub (ze względu na małą liczbę okien) więzienie. Co ciekawe, swego czasu był i jednym, i drugim. Zamek znajduje się blisko morza, nie jest duży, zwiedzanie można połączyć ze spacerem wzdłuż wybrzeża.

Ogród zoologiczny w Pafos warto odwiedzić, nawet jeśli zwiedzamy Cypr bez dzieci. To największy tego typu obiekt na Cyprze i trzeba przyznać, że robi imponujące wrażenie. Zgromadzono tu liczne gatunki egzotycznych zwierząt, ptaków i gadów. Jest też mini zoo ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi, które można karmić. Gratka dla dużych i małych turystów.

Aquapark w Pafos to alternatywa dla leżenia na plaży. Jest tu kilkanaście naprawdę dużych zjeżdżalni, miejsca, w których można odpocząć i smacznie oraz niedrogo zjeść. Aquapark zajmuje sporą przestrzeń, dlatego raczej nie ma tu tłoku.

Larnka to nie tylko Słone Jezioro. Co jeszcze warto tam zobaczyć?

O ile Pafos jest tętniącym życiem kurortem idealnym dla osób lubiących turystyczny zgiełk, to Larnaka jawi się jako spokojniejsza starsza siostra. Oczywiście nie brak tu typowo turystycznych atrakcji i bliskości plaży, ale jest też przestrzeń do cichego odpoczynku.

Słone Jezioro to pierwsza rzecz, która zwykle przychodzi na myśl w związku z Larnaką. Wyobraźnia podsuwa obraz gładkiej lazurowej wody, co ma robić romantyczne wrażenie.

A jak jest naprawdę? Wspomniany widok można zobaczyć zimą, gdy jezioro wypełnia się wodą. Jednak ze względu na mniejszą liczbę słonecznych godzin i niższe temperatury trudno mówić o klasycznym romantyzmie. Latem jezioro wysycha i można co najwyżej pobiegać po jego przesuszonym dnie, co – nie ukrywamy – też ma swój urok.

Blisko jeziora znajduje się fragment Akweduktu Kamares. Wygląda raczej staro, w rzeczywistości ma zaledwie kilkaset lat. Nie jest zabytkiem antycznym, ale pamiątkową fotkę warto przy okazji zrobić.

Kościół św. Łazarza to bardzo charakterystyczny budynek, któremu trudno przypisać jeden styl. Liczne przebudowy i modernizacje nie pozwalają jednoznacznie przypisać go ani do gotyku, ani baroku. W rzeczywistości ma ponad 1000 lat i może nie byłoby w nim nic wartego uwagi, gdyby nie sarkofag, w którym ma leżeć sam Łazarz, słynna postać biblijna wskrzeszona przez Jezusa.

Meczet Hala Sultan Tekke ma podobną historię i słynny grób. Tu na odmianę ma leżeć Umm Haram, ciotka proroka Mahometa. Sam meczet pamięta czasy tureckiej dominacji nad południową częścią Cypru i jest największym w tym regionie wyspy.

Skala – opuszczona dzielnica Larnaki odżywa na nowo. Przez wiele lat niszczała, dopóki nie zainteresowali się nią lokalni artyści. Dziś to bardzo klimatyczne miejsce, pełne wąskich uliczek, białych kamienic i niepowtarzalnej atmosfery.

Park Wielbłądów – co prawda nie znajduje się w samym mieście, tylko jego pobliżu, ale na pewno warto go odwiedzić. Oprócz wielbłądów, na których można jeździć, są tam inne zwierzęta. Ruch i gwar zdecydowanie mniejszy niż w zoo w Pafos, można odpocząć i naprawdę się zrelaksować.

Muzeum Historii Naturalnej to jedno z tych miejsc w Larnace, które gwarantuje chwilę oddechu na urlopie. Obejrzysz tu przeróżne gatunki flory, fauny, skamienieliny i zobaczysz na żywo stado flamingów. Miejsce przypomina raczej ogród botaniczny niż muzeum.

Nie tylko Pafos i Larnaka. Z czego jeszcze słynie Cypr?

Chyba największą atrakcją Cypru mimo wszystko jest Skała Afrodyty, bo każdy jednakowo marzy o szczęściu w miłości. Jak się okazuje, jest na to prosty sposób. Wystarczy... opłynąć skałę. Niektóre podania twierdzą, że trzeba to zrobić aż trzy razy.

Nie umiesz pływać? Nie szkodzi. Jest też druga, znacznie łatwiejsza wersja na zapewnienie sobie szczęścia w miłości. Trzeba udać się na plażę Afrodyty (tę tuż przy skale) i znaleźć na niej kamień w kształcie serca.

Jeśli chodzi o plaże, to jest ich tu całe mnóstwo i można wybierać do woli między kamienistymi i piaszczystymi. Jednak za najpiękniejszą uznaje się Nissi Beach, plażę z drobniutkimi białym piaskiem u stóp krystalicznie błękitnej wody.

Co warto wiedzieć o Cyprze?

Cypr jest wyspą na Morzu Śródziemnym. Chociaż jej wielkość nie jest imponująca, mieszczą się na niej dwa kraje – Cypr i Cypr Północny. W praktyce turyści na urlop wybierają tylko południową część Cypru.

Jeśli planujesz wynajem auta, bo marzą Ci się objazdowe wakacje na Cyprze 2024, pamiętaj, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Początki mogą być trudne, ale szybko się przyzwyczaisz do nowego sposobu poruszania po drodze i… kierownicy po prawej stronie. Osoby, które wybrały się na wakacje na Cypr samochodem, mają pozytywne opinie na temat cypryjskich dróg i kierowców.

Cypr leży w południowej części Morza Śródziemnego, w innej strefie czasowej niż większość krajów Unii Europejskiej. Jeśli się tam wybierasz, nie zapomnij przestawić zegarka o godzinę do przodu. 

Cypr nie należy do strefy Schengen, jednak nie musisz mieć paszportu, wystarczy dowód osobisty. Jeśli planujesz zwiedzać Cypr w wakacje 2024 krócej niż 90 dni, nie musisz występować o wizę.

Będąc na Cyprze, na pewno zauważysz dużo kotów. Faktycznie jest ich tam mnóstwo! Niektóre dane mówią nawet, że kotów jest więcej niż ludzi.

 

 

Artykuł sponsorowany
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama