fot. materiały klienta
Wybrzeże Bałtyku nie bez powodu należy do ulubionych miejsc letnich wypadów Polaków. Do organizowania wypoczynku nad polskim morzem zachęcają nie tylko piękne piaszczyste plaże, klify i porośnięte lasami wydmy, ale i liczne atrakcje dla dzieci, takie jak parki rozrywki i aquaparki. Jak zorganizować idealny wypoczynek nad morzem? Przeczytaj nasze wskazówki i sprawdź polecane miejscowości na rodzinny wyjazd.
Wskazówki dla osób, które chcą zorganizować rodzinny pobyt nad morzem:
• Sprawdź, jak wygląda kąpielisko – może być to bardzo istotne, zwłaszcza jeżeli Twoja rodzina lubi spędzać całe dnie nad wodą. Warto wcześniej dokładnie obejrzeć zdjęcia plaży, sprawdzić, czy jest ona czysta i zadbana (istotną podpowiedzią w tym względzie mogą być Błękitne Flagi), jak wygląda zejście do morza. W Internecie znajdziesz wiele informacji na temat atrakcji dostępnych na kąpieliskach czy dostępności dla niepełnosprawnych.
• Planując wypoczynek kieruj się zainteresowaniami – wakacje nad morzem nie muszą być nudne i schematyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie by poznawać polskie wybrzeże według klucza własnych zainteresowań: na przykład na rowerze, fotografując ptaki czy zwiedzając pozostałości fortyfikacji z czasów II wojny światowej.
• Wybieraj domki letniskowe – podczas gdy w przypadku wyjazdu singla lub pary różnice w kosztach nie muszą być duże, dla większej rodziny zdecydowanie bardziej niż wynajęcie pokojów w hotelu opłaca się wybór domków nad morzem. Ma to dodatkowe korzyści: na terenie ośrodków wypoczynkowych często znajduje się wiele atrakcji takich jak place zabaw, świetlice, baseny i boiska, co dla najmłodszych oznacza nieskrępowaną zabawę.
• Wybieraj sprawdzone obiekty – choć niektóre oferty od osób prywatnych wyglądają kusząco, korzystanie z nich może wiązać się z dużym ryzykiem. Warto wybierać zweryfikowane obiekty – na przykład domki oferowane przez serwisy, które umożliwiają bezpośredni kontakt z właścicielem (jak e-wczasy.pl), dzięki czemu nie trzeba ponosić kosztów prowizji.
Władysławowo
Położone między Mierzeją Helską a Przylądkiem Rozewie Władysławowo to bez wątpienia jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Nic dziwnego – “we Władku” szerokie, piaszczyste plaże ciągną się kilometrami, a główna promenada – Aleja Gwiazd Sportu – tętni życiem. Na najpopularniejszych kąpieliskach w sezonie jest bardzo tłoczno od leżaków, parasoli i parawanów, codziennie odbywają się imprezy takie jak zawody piłki plażowej, wybory miss, a wieczorami – koncerty i dyskoteki. Osoby, które wolą spokojny wypoczynek na plaży z książką i w otoczeniu natury mogą jednak odejść nieco od centrum i również znaleźć przyjemne miejsca dla siebie. Będąc we Władysławowie warto zobaczyć Dom Generała Hallera i wybrać się do Lunaparku Sowińskiego.
Sarbinowo
Jeżeli wolicie mniejsze i spokojniejsze miejscowości, warto rozważyć wyjazd do położonego w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno - Sarbinowa.. Jedną z głównych atrakcji tej urokliwej wsi letniskowej jest zbudowany w 1910 r. mur oporowy, który ma na celu zapobieganie podmywaniu wybrzeża przez morze – obecnie stanowi on podstawę odnowionej promenady. W Sarbinowie znajduje się również ciekawy neogotycki kościół. Zaletą wynajęcia noclegu w okolicy (e-wczasy.pl/noclegi/sarbinowo) jest spokój i relatywnie niskie ceny, a bliskość sąsiednich kurortów – Mielna i Ustronia Morskiego powoduje że nikt nie powinien narzekać na nudę.
Łeba
Bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi jest także położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim pomiędzy dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko Łeba. Nic dziwnego. Miasto znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, w okolicach, gdzie widoki wręcz zapierają dech w piersiach: można obserwować wyjątkowe na skalę Europy zjawisko, jakim są “ruchome” wydmy. Będąc w Łebie warto wybrać się w rejsy wycieczkowe po morzu lub jeziorze, zobaczyć domy rybackie z XIX w, lub zabrać dzieci do Dmuchanego Parku Rozrywki lub Parku Dinozaurów.
Kołobrzeg
Położony w północnej części województwa zachodniopomorskiego u ujścia rzeki Parsęty Kołobrzeg słynie przede wszystkim z dużej ilości sanatoriów i uzdrowisk, co wiąże się z występowaniem w okolicy bogatych źródeł wód mineralnych i pokładów borowiny. To również popularna miejscowość wypoczynkowa: w mieście znajdują się trzy przyjazne rodzinom z dziećmi kąpieliska: Plaża Wschodnia, Plaża Centralna i Plaża Zachodnia, oraz liczne zabytki: m.in. latarnia morska, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem oraz ruiny dawnej twierdzy Kołobrzeg.
Darłówko
Położone na Wybrzeżu Słowińskim Darłówko to nadmorska część miasta Darłowa znajdująca się u ujścia rzeki Wieprzy, gdzie znajdują się dwa kąpieliska: większe - w zachodniej części miasta i mniejsze, ale bardzo przyjazne rodzinom we wschodniej. Osoby, które lubią zwiedzać powinny zobaczyć starówkę, latarnię morską i Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie.
Art. sponsorowany