News

Czarne zdjęcia na Facebooku i Instagramie – co oznaczają?

Czarne zdjęcia na Facebooku i Instagramie – co oznaczają?

Fot. Pixabay.com

Czarne zdjęcia na Facebooku i Instagramie pojawiły się niedawno. Co oznaczają takie posty? Jeśli nie wiecie – wyjaśniamy.

Glee: Lea Michele oskarżona o rasizm. ”Traktowała mnie jak podczłowieka” >> 

2 czerwca 2020 roku użytkownicy Facebooka i Instagrama publikowali na swoich profilach zdjęcia czarnego tła. Bardzo często fotki były podpisane hashtagiem #blackouttuesday. O co chodzi?

Blackout Tuesday - co to jest? 

Właśnie w pierwszy wtorek czerwca 2020 roku ruszyła akcja Blackout Tuesday, która została zorganizowana przez Briannę Agyemang i Jamilę Thomas z amerykańskiej wytwórni płytowej Atlantic Records.

„Zaciemniony Wtorek” to inicjatywa przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Ma ona związek z niedawną śmiercią Afroamerykanina – George’a Floyda. Mężczyzna został uduszony kolanem przez funkcjonariusza Dereka Chauvina Do brutalnej interwencji doszło 25 maja 2020 roku w Minneapolis. Po śmierci czarnoskórego 46-latka na ulicach Stanów Zjednoczonych odbywają się zamieszki i protesty.

Halsey i Yungblud pomagają rannym w zamieszkach w USA >>  

Przedsiębiorcy, którzy przyłączyli się do Blackout Tuesday zachęcali do tego, żeby powstrzymać się od sprzedaży, kupna i innych operacji biznesowych 2 czerwca 2020 roku. Serwis Spotify ogłosił m.in, że doda „chwilę ciszy”, trwającą  8 minut i 46 sekund, do niektórych podcastów i list. Przerwa w odtwarzaniu ma dokładnie tyle czasu, ile George Floyd był duszony przez policjanta. Inicjatywę Blackout Tuesday wsparli także Apple Music, YouTube i Amazon.

Inną formą przyłączenia się do Blackout Tuesday jest właśnie publikacja czarnego zdjęcia w mediach społecznościowych. 2 czerwca 2020 roku takie posty na swoich profilach dodali m.in.: Rihanna, Katy Perry, Justin Bieber, Julia Wieniawa, Margaret i Artur Boruc.

Warto zaznaczyć, że pojawiły się apele ze strony aktywistów o to, żeby takie fotografie oznaczać tylko pod hasztagiem #blackouttuesday. Oznaczenie #blacklivesmatter ma służyć wszystkim osobom, które szukają bieżących informacji dotyczących wydarzeń w Ameryce.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Julia Wieniawa-Narkiewicz 🐍 (@juliawieniawa) 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Maggie (@margaret_official)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Artur Boruc (@arturboruc)

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I try to live my life to answer the question, “How can I be of service?” I have spent the last few days watching, listening and reflecting about how to utilize my privilege and platform. I hope that #BlackoutTuesday gives us all (especially in the music industry) an opportunity to take what we’re learning and put it into action on Wednesday, and every day going forward. There are many ways to support the movement towards justice and equality. I’ve chosen to donate to the organizations tagged in this post. You can do the same at the link in my bio. This soon to be mother is going to work hard to make damn sure this world is a more just place for every child. Black Lives Matter

Post udostępniony przez KATY PERRY (@katyperry)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Justin Bieber (@justinbieber)

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj