Fot. Pixabay.com
Do kiedy będziemy nosić maseczki? Jak długo będzie obowiązywać zasada zasłaniania ust i nosa? Niestety zapowiedzi nie są optymistyczne.
Zakaz lotów: nowa lista od 16 września. Jakie zmiany? >>
Koronawirus: maseczki obowiązkowe do 2022 roku?
Od dawna mówi się o pracach nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa, z którym świat walczy od wielu miesięcy. Wszyscy mają nadzieję, że uda się powstrzymać pandemię, jednak dyrektor naukowa Światowej Organizacji Zdrowia zauważa, że nie wrócimy do normalności wcześniej niż w 2022 roku. To oznacza, że prawdopodobnie jeszcze przez 2 lata będziemy musieli stosować się do obostrzeń, które mają nas chronić przed zachorowaniem, m.in. zachowywać dystans społeczny i zakrywać usta i nos.
Nie spodziewajmy się, że liczba szczepionek przeciwko COVID-19 była na tyle duża, by życie mogło wrócić do normalności przed rokiem 2022. Ludzie wyobrażają sobie, że w styczniu będziemy mieć szczepionkę i wszystko wróci do normy, a tak to nie działa – mówiła dr Soumya Swaminathan.
Podaje się, że do połowy 2021 roku inicjatywa WHO Covax jest w stanie zebrać setki milionów dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Restrykcje mogą przestać obowiązywać, kiedy zgromadzonych zostanie ich około 2 miliardy. Mówi się, że nastąpi to nie wcześniej niż do końca przyszłego roku.
Koronawirus: wycieczki szkolne w tym roku możliwe? Jest decyzja MEN >>
Co ważne, środki ostrożności będziemy musieli zachowywać również wtedy, gdy szczepionka zacznie być rozpowszechniana.
Aby wyraźnie zmniejszyć liczbę zakażeń, odporność musi nabyć 60-70% populacji. Nie wiemy, jak długo te szczepionki będą chronić – powiedziała Swaminathan.
Dyrektor naukowa Światowej Organizacji Zdrowia przewiduje, że koronawirus raczej nie będzie wirusem sezonowym. Możemy spodziewać się spadków i wzrostów jego transmisji.
Według danych z 17 września 2020 roku w Polsce potwierdzono 76571 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. 2253 osób zmarło, a 62725 zostało wyleczonych.