News

Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie. EBU wskazało potencjalnego zastępcę

Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Ukrainie. EBU wskazało potencjalnego zastępcę

fot. EBU/SARAH LOUISE BENNETT

Europejska Unia Nadawców wydała oświadczenie – Eurowizja 2023 na pewno nie odbędzie się w Ukrainie. Choć zwyczajowo konkurs organizowany jest w kraju zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu, tam razem tak się nie stanie. A to za sprawą trwającej w Ukrainie wojny wywołanej przez Rosję. 

Eurowizja: głosowanie na Krystiana Ochmana trwa dalej. Jak oddać głos? >>

Eurowizja 2023 – gdzie się odbędzie?

Eurowizja 2022 była wielkim sukcesem dla ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra, który wrócił do domu z główną nagrodą. Ze względu na toczącą się w kraju wojnę wywołaną przez rosyjską agresję, właściwie od razu rozpoczęły się dywagację na temat tego, gdzie odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku. Choć Ukraina deklarowała, że chciałaby zorganizować kolejną edycję konkursu, wiemy już, że na pewno to nie nastąpi. EBU wydało oświadczenie, w którym jasno określiło, że Eurowizja 2023 na pewno nie odbędzie się w Ukrainie:

Po obiektywnej analizie grupa referencyjna, zarząd ESC, z głębokim żalem stwierdziła, że ​​w obecnych okolicznościach ukraiński nadawca UA:PBC nie może zapewnić gwarancji bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych wymaganych od nadawcy organizującego Konkurs Piosenki Eurowizji zgodnie z Regulaminem ESC.

Sara James w amerykańskim Mam Talent zachwyciła. Niedawno wypuściła My Wave >>

W oświadczeniu EBU padła też informacja, jaki kraj może zostać gospodarzem Eurowizji 2023 w zastępstwie Ukrainy. To Wielka Brytania, która w edycji 2022 zajęła drugie miejsce:

W wyniku tej decyzji, zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, EBU rozpocznie teraz rozmowy z BBC, jako tegorocznym wicemistrzem, na temat potencjalnego zorganizowania Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Wielkiej Brytanii.

Jak zapewniło EBU, w organizacji następnej edycji konkursu ważne będzie odzwierciedlenie zwycięstwa Ukrainy, niezależnie od kraju, w którym się odbędzie. Temat ten zostanie uwzględniony w rozmowach z potencjalnymi gospodarzami Eurowizji 2023. 

Choć obecnie trwają rozmowy i organizacja konkursu Eurowizji w 2023 w Wielkiej Brytanii nie jest jeszcze potwierdzona, są duże szanse, że tak właśnie się stanie. Wielka Brytania deklarowała bowiem chęć ewentualnego zorganizowania kolejnej edycji w zastępstwie za Ukrainę jeszcze przed zwycięstwem Kalush Orkestra. 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.