
Fot. Pixabay.com

2 listopada 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia, które określa warunkitechniczne, jakie musi spełnić hulajnoga elektryczna.
Sylwester 2021: Warszawa nie zorganizuje imprezy. 'Nie możemy narażać mieszkańców >>
Zmiana przepisów o hulajnogach od 2 listopada
O rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów, które obowiązuje od 2 listopada poinformował m.in. serwis autokult.pl. Nowelizacja określa, że hulajnoga elektryczna nie może być dłuższa niż 1,4 m i szersza niż 90 cm, a masa pojazdu nie może przekraczać 30 kg. Dodatkowo hulajnoga nie może dalej rozpędzać się po osiągnięciu prędkości 20 km/h.
Hulajnoga elektryczna ma być wyposażona przynajmniej w jedno źródło białego lub żółtego światła z przodu i odblask oraz przynajmniej jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu. Z boku mają znaleźć się białe światła odblaskowe. Ponadto hulajnoga ma mieć przynajmniej jeden działający skutecznie hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy oraz numer seryjny umożliwiający jej identyfikację – czytamy.
W nowelizacji nie określono jaka ma być maksymalna moc hulajnogi.
Dni wolne od pracy 2021: kiedy warto wziąć urlop? >>
Warunki techniczne określone w rozporządzeniu muszą spełniać hulajnogi elektryczne wprowadzone do obrotu od 1 stycznia 2022 roku. Prawdopodobnie po tym czasie będzie można jednak kupić sprzęt, który nie spełnia przepisowych wymagań.
W świetle prawa takie urządzenie nie będzie dopuszczone do ruchu. Ze względu na braki w wyposażeniu policjant będzie mógł nałożyć mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Jeśli kierująca osoba nie ma prawa jazdy kategorii AM, A czy B, będzie można też iść w stronę jazdy bez odpowiednich uprawnień. Egzekwowanie przepisu będzie jednak trudne, bo prawo nie przewiduje, że na hulajnodze musi być naniesiona data produkcji – cytuje Joannę Biel-Radwańską z Wydziału Ruchu Drogowego Małopolskiej Policji autokult.pl.
Black Friday – data, kiedy wypada, jakie sklepy szykują promocje? >>
Portal przypomina, że 1 stycznia 2022 r. w życie ma wejść również nowelizacja, która określi nowe stawki kar za niektóre przewinienia na drodze. W projekcie możemy przeczytać:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.
