Reklama
placeholder
News

Hulajnogi elektryczne: zmiana w przepisach od 2.11. Co z tymi, które nie spełniają wymagań?

Hulajnogi elektryczne: zmiana w przepisach od 2.11. Co z tymi, które nie spełniają wymagań?

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

2 listopada 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia, które określa warunkitechniczne, jakie musi spełnić hulajnoga elektryczna.

Sylwester 2021: Warszawa nie zorganizuje imprezy. 'Nie możemy narażać mieszkańców >>

Zmiana przepisów o hulajnogach od 2 listopada

O rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów, które obowiązuje od 2 listopada poinformował m.in. serwis autokult.pl. Nowelizacja określa, że hulajnoga elektryczna nie może być dłuższa niż 1,4 m i szersza niż 90 cm, a masa pojazdu nie może przekraczać 30 kg. Dodatkowo hulajnoga nie może dalej rozpędzać się po osiągnięciu prędkości 20 km/h.

Hulajnoga elektryczna ma być wyposażona przynajmniej w jedno źródło białego lub żółtego światła z przodu i odblask oraz przynajmniej jedno czerwone światło pozycyjne z tyłu. Z boku mają znaleźć się białe światła odblaskowe. Ponadto hulajnoga ma mieć przynajmniej jeden działający skutecznie hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy oraz numer seryjny umożliwiający jej identyfikację – czytamy.

W nowelizacji nie określono jaka ma być maksymalna moc hulajnogi.

Dni wolne od pracy 2021: kiedy warto wziąć urlop? >> 

Warunki techniczne określone w rozporządzeniu muszą spełniać hulajnogi elektryczne wprowadzone do obrotu od 1 stycznia 2022 roku. Prawdopodobnie po tym czasie będzie można jednak kupić sprzęt, który nie spełnia przepisowych wymagań.

W świetle prawa takie urządzenie nie będzie dopuszczone do ruchu. Ze względu na braki w wyposażeniu policjant będzie mógł nałożyć mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Jeśli kierująca osoba nie ma prawa jazdy kategorii AM, A czy B, będzie można też iść w stronę jazdy bez odpowiednich uprawnień. Egzekwowanie przepisu będzie jednak trudne, bo prawo nie przewiduje, że na hulajnodze musi być naniesiona data produkcji – cytuje Joannę Biel-Radwańską z Wydziału Ruchu Drogowego Małopolskiej Policji autokult.pl.

Black Friday – data, kiedy wypada, jakie sklepy szykują promocje? >>

Portal przypomina, że 1 stycznia 2022 r. w życie ma wejść również nowelizacja, która określi nowe stawki kar za niektóre przewinienia na drodze. W projekcie możemy przeczytać:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama