Reklama
placeholder
News

Kampania Calvina Kleina z FKA twigs zakazana w Wielkiej Brytanii. Dlaczego?

Kampania Calvina Kleina z FKA twigs zakazana w Wielkiej Brytanii. Dlaczego?

fot. instagram.com/fkatwings/

Reklama
Reklama
placeholder

Kampania Calvina Kleina z FKA twigs w roli głównej została zakazana w Wielkiej Brytanii. Co jest tego powodem?

ZARA w ogniu krytyki za kontrowersyjną kampanię. Zdjęcia mają przypominać izraelskie ataki? >>

Kampania Calvina Kleina zakazana w Wielkiej Brytanii. Powód?

Advertising Standards Authority (ASA), czyli niezależny brytyjski organ regulacyjny zajmujący się reklamą, sprzeciwia się nowej kampanii Calvina Kleina. Na wywołującym kontrowersje zdjęciu piosenkarka pozuje półnago, zakrywając częściowo ciało dżinsową koszulą. Organizacja uznała, że modelka została przedstawiona jako "stereotypowy obiekt seksualny",  a twórcy zdjęcia skupili się wyłącznie na jej ciele, a nie promocję części garderoby.

Jak można przeczytać w oświadczeniu na stronie należącej do Advertising Standards Authority:

Uznaliśmy, że kompozycja obrazu skupia uwagę widzów na ciele modelki, a nie na reklamowanym ubraniu. W reklamie wykorzystano nagość i skupiono się na cechach fizycznych FKA Twigs, do tego stopnia, że przedstawiano ją jako stereotypowy obiekt seksualny.

Obrazy pojawiły się na plakatach w nieukierunkowanym medium, gdzie prawdopodobnie mogły je zobaczyć dzieci i dorośli.

Reklama ukazuje FKA Twigs w koszuli częściowo owiniętej wokół ciała, prezentując przy tym połowę jednej piersi i bok pośladków. Jej nagość i wyraz twarzy, w tym bezpośrednie spojrzenie i otwarte usta, nadały obrazowi całościowy charakter seksualny. Dlatego też uznaliśmy, że reklama ma wyraźnie seksualny charakter i nie nadaje się do wyświetlania w nieukierunkowanym medium.

Reklama nie może pojawiać się ponownie w danej formie. Poprosiliśmy firmę Calvin Klein Inc., aby dopilnowała, aby przyszłe reklamy nie uprzedmiotawiały kobiet w sposób nieodpowiedzialny i były odpowiednio kierowane.

Odpowiedź ze strony martki modowej - Calvin Klein - również pojawiła się na oficjalnej stronie organizacji. Wynika z niej m.in., że przedstawiciele uznają, iż dana reklama jest podobna do tych, które były wcześniej wielokrotnie publikowane w Wielkiej Brytanii, a modelki same wyraziły zgodę na ich udostępnienie.

Jeśli chodzi o poziom nagości w reklamach, Calvin Klein stwierdził, że reklamy dotyczą odzieży, w tym bielizny, dlatego należy się spodziewać pewnego stopnia nagości. 

Organizacja podtrzymuje jednak, że reklama nie może wyświetlać się w danej formie publicznie oraz uprasza o to, by przyszłe kampanie z udziałem modeli "nie uprzedmiotawiały kobiet".

Sama modelka, FKA twigs, napisała w swoim instagramowym poście, że nie widzi, by przedstawiono ją jako „stereotypowy obiekt seksualny”.

Widzę piękną, silną, czarnoskórą kobietę, której niesamowite ciało przeżyło większy ból, niż możecie sobie wyobrazić.

 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama