News

Komunie święte 2020 odwołane przez koronawirusa?

Komunie święte 2020 odwołane przez koronawirusa?

fot. pixabay.com

Komunie święte w 2020 roku zostaną odwołane z powodu pandemii koronawirusa? Wydano oficjalny dekret w tej sprawie. 

Koronawirus: nowe ograniczenia w Polsce! Sprawdzamy co one oznaczają >>  

Pandemia koronawirusa trwa. W związku rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2 polski rząd ogłosił szereg restrykcji, które mają pomóc w zwalczaniu wirusa. 24 marca na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego poinformowano o nowych ograniczeniach, m.in. w poruszaniu się i organizacji zgromadzeń. Nowe zasady dotyczą również obrzędów liturgicznych. W uroczystościach kościelnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc tych, którzy sprawują dane obrzędy. Ograniczenia obowiązują od 25 marca do przynajmniej 11 kwietnia.

Komunie święte 2020 zostaną odwołane?

Jak podaje m. in. Tygodnik Katolicki Niedziela, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki polecił, żeby „do czasu ustania epidemii odwołać wszystkie pierwsze komunie święte”. Duchowny w dekrecie wydanym w związku z zagrożeniem koronawirusem dodał, że decyzję o terminie powinni indywidualnie podjąć rodzice dzieci przystępujących do sakramentu.

Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę – Podaje TK Niedziela, cytując dekret. 

Wielkanoc przeniesiona na wrzesień? Tak będą wyglądały święta 2020? >> 

Duchowny dodał, że „gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło”.

Abp Stanisław Gądecki poinformował także, że do Wielkanocy (12 kwietnia) odwołane zostają wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i z ich rodzicami.

Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi) – podał w dokumencie.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj