News

Wielkanoc przeniesiona na wrzesień? Tak będą wyglądały święta 2020?

Wielkanoc przeniesiona na wrzesień? Tak będą wyglądały święta 2020?

Fot. Pixabay.com

Wielkanoc zostanie przeniesiona na wrzesień? Czy tak będą wyglądały święta w 2020 roku? 

Koronawirus: szkoły zamknięte do Wielkanocy! [Z OSTATNIEJ CHWILI] >> 

Koronawirus: co ze świętami Wielkanocnymi?

W piątek 20 marca 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dla wszystkich diecezji zalecenia dotyczące liturgii Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Jak czytamy na stronie Catholic News Agency, „dekret został podpisany przez prefekta kongregacji, kardynała Roberta Saraha, sekretarza abp Arthura Roche i zatwierdzony mandatem Papieża tylko na rok 2020”. To oznacza, że rozporządzenia obowiązują wyłącznie w tym roku.

Czy Wielkanoc 2020 zostanie przełożona? Mimo że Wielkanoc jest świętem ruchomym, data obchodów świąt Wielkiej Nocy (12 kwietnia) nie zostanie zmieniona, ponieważ, jak czytamy w dekrecie, "Wielkanoc jest sercem całego roku liturgicznego  i w związku z tym Triduum Paschalnego nie można przenieść na inny czas".

Dokument zaleca jednak biskupom przełożenie tych liturgii, które mogą odbyć się w innym terminie. Mówi się  w nim o „procesjach i innych nabożeństwach ludowych, które zwykle odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego”. Ich daty mogą zostać przeniesione przez biskupa diecezjalnego na inne dni w ciągu roku, na przykład 14 i 15 września.

Koronawirus: grupa krwi ma wpływ na zachorowanie? Tak twierdzą naukowcy >> 

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podaje również w jaki sposób w czasie pandemii koronawirusa kapłani i biskupi mogą odprawiać te uroczystości wielkanocne, których nie można przenieść. Biskup ma prawo do odłożenia Mszy Krzyżma (Wielki Czwartek). Zaleca się też, aby zrezygnować z tradycyjnego obmywania nóg w czasie nabożeństwa Wieczerzy Pańskiej, która także odprawiana jest w Wielki Czwartek. Procesja Najświętszego Sakramentu do ciemnicy powinna zostać pominięta, a Najświętszy Sakrament powinien pozostać w tabernakulum.

Według informacji zawartych w dekrecie, w miejscach, w których wprowadzono ograniczenia dla obywateli z powodu pandemii koronawirusa, kapłani (w porozumieniu z biskupami) mogą odprawiać nabożeństwa Triduum Paschalnego w swoich parafiach, jednak bez udziału wiernych. Ci mogą śledzić transmisje nabożeństw w telewizji lub w internecie.

Przypomnijmy, że Triduum Paschalne to trzy dni przed niedzielą wielkanocną. Zaczyna się o zachodzie słońca w Wielki Czwartek (9.04), a kończy o zachodzie słońca w Niedzielę Wielkanocną (12.04).

Koronawirus - Polska zamyka granice! Kto i na jakiej zasadzie może podróżować? >> 

Zmiany w obchodach świąt Wielkiej Nocy w 2020 roku dotyczą także celebracji liturgii Wigilii Paschalnej, która sprawowana jest w nocy z soboty na niedzielę. W tym roku zaleca się ominięcie poświęcenia ognia, który poprzedza uroczystości.

Msza święta przebiega jak zwykle, z wyjątkiem „liturgii chrzcielnej” , gdzie „konieczna jest sama odnowa obietnic chrzcielnych” – podaje serwis Catholic News Agency.

Jak święta Wielkanocne 2020 będą wyglądały w Polsce? Jak podaje m.in. Gazeta.pl, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaleciło zawężenie liczby uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Biskup może także zezwolić na odprawianie drugiej mszy świętej w godzinach wieczornych lub porannych, by ludzie nie gromadzili się w świątyniach. 

W Wielki Piątek kościoły mają być otwarte, jednak kapłani muszą pilnować, by adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach. Podobnie ma być w Wielką Sobotę, by pozwolić wiernym na modlitwę przy Grobie Pańskim. Podaje się, że w Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, a biskupi udzielają dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. Dodatkowo w czasie  Wigilii Paschalnej oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie będą mogli używać wody święconej.

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj