Reklama
placeholder
News

Koronawirus - jak jest teraz w innych krajach?

Koronawirus - jak jest teraz w innych krajach?

fot. pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Pandemia koronawirusa nie słabnie. W celu zapewnienia bezpieczeństwa władze państw na całym świecie wprowadzają ograniczenia dla swoich obywateli. Nie tylko w Polsce obowiązują nowe zasady. Zobaczcie jak z koronawirusem radzą sobie inne kraje i jakie wprowadzone zostały restrykcje.

Według informacji udostępnionych publicznie 23 października odnotowano w całej Europie 7 871 671 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Ta liczba jest podawana i stale aktualizowana od czasu potwierdzonego pierwszego przypadku na kontynencie.

Udostępniane w piątek 23 października statystki mówią, że najwięcej potwierdzonych przypadków na świecie mają Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia oraz Rosja. Jak z pandemią radzą sobie największe państwa świata i nasi europejscy sąsiedzi? Jakie zostały wprowadzone restrykcje?

Czerwona strefa w całej Polsce. Te obostrzenia obowiązują od 24.10 >>

Niemcy

Całkowita ilość zakażeń: 412,503

Ilość zarażeń w dniu 23.10.2020: +8,629 

Ilość zarażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 485,78

Aktualne panujące obostrzenia: restrykcje są zależne od landu, co wynika z prawa obowiązującego w Niemczech. 

  • We wszystkich krajach związkowych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej podczas robienia zakupów oraz w wybranych budynkach użyteczności publicznej. Osoby, które się nie stosują do tego obowiązku mogą dostać mandat. Należy także stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych.
  • W większości krajów związkowych przyłbice nie są uznawane za skuteczne zakrycie ust i nosa
  • Na obszarach, gdzie następuje duży wzrost zachorowań, wprowadzane są dodatkowe ograniczenia (np. zamknięcie restauracji, barów i sklepów w godzinach nocnych, obowiązek noszenia maseczek w pieszych strefach śródmiejskich).
  • Istnieją ograniczenia nałożone na hotele oraz inne miejsca noclegowe, które nie zezwalają na przyjmowanie gości z obszarów podwyższonego ryzyka podróżujących w celach turystycznych. Cała Polska znajduje się w nim od 24.10.2020 roku i osoby wjeżdżające do kraju muszą liczyć się z kwarantanną.

Szwecja

Całkowita ilość zakażeń: 110,594

Ilość zarażeń na dzień 23.10.2020: +1625

Ilość zarażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 1065,17

Aktualne panujące obostrzenia: Szwecja posiada system obowiązujących restrykcji, które są jednymi z najłagodniejszych w całej Europie.

  • Seniorzy powinni unikać wychodzenia do supermarketów oraz kontaktu z osobami, z którymi nie mieszkają  (do1 listopada), później seniorom nie zaleca się już samoizolacji
  • Limit osób na imprezach kulturalnych i sportowych to 50 (do 1 listopada, potem będzie to limit 300 osób)
  • Obowiązek zachowania dystansu społecznego, który wynosi przynajmniej metr
  • Brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu do/ze Szwecji dla obywateli UE, w tym dla obywateli RP. Ograniczenia wjazdu wyłącznie dla obywateli spoza EOG i Szwajcarii.
  • Brak wymaganej kwarantanny po przekroczeniu granicy Szwecji.
  • Brak zakazów w podróżowaniu po terytorium Szwecji.
  • Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.

Czechy

Całkowita ilość zakażeń: 223,065

Ilość zarażeń na dzień 23.10.2020: +15 252

Ilość zarażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 2094,55

Aktualne panujące obostrzenia: Od 5 października w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Podróżni z Polski mogą nadal wjechać na terytorium Republiki Czeskiej  bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny.

  • Ograniczona swoboda przemieszczania się do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby
  • Powszechny obowiązek noszenia maseczek
  • Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób
  • Obiekty takie jak szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji pozostają zamknięte do odwołania

Koronawirus: szkoły zostaną podzielone ze względu na płeć?! >>

Norwegia

Całkowita ilość zakażeń: 17,405

Całkowita ilość zakażeń na 23.10.2020: +173

Ilość zarażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 318.38

Aktualne panujące obostrzenia: Wszystkie zagraniczne podróże oznaczają zwiększone ryzyko zakażeń. Norwegia nie klasyfikuje żadnego kraju jako "zielonego", wprowadza się rozróżnienie na kraje "żółte" (bez obowiązku kwarantanny) i "czerwone" (obowiązek kwarantanny).

  • Obowiązkowe noszenie maseczek w komunikacji publicznej
  • Zalecenie noszenia maseczek w miejscach zatłoczonych, gdzie nie można utrzymać dystansu 1 m
  • Restauracje i puby mają obowiązek rejestrowania swoich klientów - dane klientów maja być usuwane z rejestrów po 14 dniach
  • Zakaz schodzenia na ląd w norweskich portach i na Svalbardzie dla jednostek z ponad 100 osobami na pokładzie
  • Dodatkowe czynności kontrolne wobec pojazdów wyjeżdżających z Norwegii do Szwecji
  • Dozwolone są publiczne wydarzenia na świeżym powietrzu (np. mecze piłkarskie) z udziałem do 600 osób - z zachowaniem zasad dystansu społecznego (1 metr odstępu)

USA

Ilość zakażeń: 8,669,367

Ilość zarażeń na dzień 23.10.2020: +7,716

Ilość zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 2512

Aktualne obostrzenia: Obostrzenia zależą od stanu, w którym się znajdujemy. Należy je sprawdzać na specjalnie dedykowanych stronach rządowych.

  • Osoby, które podejmują decyzję o przyjeździe muszą liczyć się z ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych

Chiny 

Ilość zakażeń: 85,747

Ilość zarażeń na dzień 23.10.2020: +18

Ilość zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców: nie są dostępne statystyki

Władze Chin uznają, że „wygrały z koronawirusem”. Dane podawane przez ten rząd trudno jest zweryfikować. Niejasne jest także jakie obostrzenia panują na terenie Chin.

Papież popiera związki osób LGBT. „Osoby homoseksualne mają prawo być rodziną >>

Hiszpania

Ilość zakażeń: 1,090,521

Ilość zakażeń na dzień 23.10.2020: +19 851

Ilość zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 2186,5

Aktualne obostrzenia: normy, ograniczenia związne z koronawirusem ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad.

  • Obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m,
  • Obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych,
  • Obowiązek przestrzegania zasad higieny
  • Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską będą musieli poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia

Włochy:

Ilość zakażeń: 465,726

Ilość zakażeń na dzień 23.10.2020: +19 143

Ilość zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 771.59

Aktualne obostrzenia: należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch. Poszczególne regiony mogą wprowadzać obostrzenia bardziej rygorystyczne, należy sprawdzam informacje na temat interesującego nas regionu na bieżąco.

  • Na terenie całego kraju obowiązuje kategoryczny nakaz noszenia przy sobie maseczek oraz zasłaniania dróg oddechowych we wszystkich przestrzeniach zamkniętych innych niż prywatne lokale mieszkalne oraz na świeżym powietrzu z wyjątkiem przestrzeni, które ze względu na charakterystykę miejsca lub okoliczności w sposób ciągły zapewniają odizolowanie od osób innych niż współdomownicy (dopuszcza się użycie każdego rodzaju maseczek, w tym maseczek tkaninowych)
  • Wprowadzone są ograniczenia w działalności barów, pubów, restauracji, cukierni i lodziarni. Jeśli w lokalu jest możliwa konsumpcja przy stoliku, może on pozostawać otwarty do godzinie 24.00. Jeśli w lokalu nie ma możliwości konsumpcji przy stoliku, może on pozostawać otwarty do godz. 21.00.  Nie można spożywać na zewnątrz lokalu zakupionych produktów i nie można stać przed lokalem po godzinie 21.00.
  • Dostęp do parków i ogrodów miejskich jest dozwolony, pod warunkiem nietworzenia się zgromadzeń i utrzymania bezpiecznej odległości 1 m
  • Dopuszczone jest prowadzenie indywidualnej aktywności fizycznej pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 2 m w przypadku aktywności sportowej oraz 1 m w innych przypadkach
  • Dozwolona jest działalność parków tematycznych i parków rozrywki, pod warunkiem zachowania 1 metra dystansu interpersonalnego (nie dotyczy rodzin, współzamieszkujących, osób niesamowystarczalnych)
  • Dozwolona jest działalność muzeów i innych miejsc kultury pod warunkiem wdrożenia protokołów bezpieczeństwa sanitarnego i możliwości zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 1 metra. Podczas zwiedzania z przewodnikiem obowiązek noszenia maseczki przez przewodnika i uczestników
  • Dozwolone są pokazy w salach teatralnych, salach koncertowych, kinach i innych przestrzeniach, także na świeżym powietrzu, pod warunkiem zachowania dystansu i 1 metra. Maksymalna liczba uczestników nie może przekroczyć 1000 osób podczas pokazów na świeżym powietrzu i 200 osób na salę przy pokazach w miejscach zamkniętych. 
  • Dozwolone są ceremonie religijne z udziałem wiernych, pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 1 metra i zastosowania się do właściwych protokołów bezpieczeństwa
  • Dozwolona jest organizacja bankietów towarzyszących ceremoniom religijnym i świeckim (np. przyjęć weselnych) lub innym wydarzeniom (np. przyjęć w ramach kongresów), przy jednoczesnym ograniczeniu liczebności uczestników do 30 osób.
  • Zaleca się nieorganizowanie imprez prywatnych i spotkań w domach powyżej 6 osób, które nie pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego.

Szkoły - nauka zdalna wchodzi w życie. Które klasy obejmie? >>

Ukraina

Ilość zakażeń: 330,396

Ilość zakażeń na dzień 23.10.2020: +7,517

Ilość zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców: 773.92 

Aktualne obostrzenia: poszczególne regiony Ukrainy same decydować o łagodzeniu obostrzeń, jeśli jest ku temu wyraźny powód. Należy na bieżąco sprawdzać interesujące nas miejsce.

  • Osoby, które przyjeżdżają z kraju o podwyższonym stopniu ryzyka (z „czerwonej” listy) oraz osoby, które przeciągu 14 dni od momentu przekroczenia ukraińskiej granicy były na terytorium takiego kraju podlegają 14-dniowej kwarantannie
  • Wymagane jest posiadanie przy sobie polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz obserwacją w placówce medycznej (kwarantanną)
     
Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2025 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama