Fot. Pixabay.com
Z powodu koronawirusa w Polsce te obostrzenia przedłużono do odwołania! O jakie restrykcje chodzi?
Matury ustne 2020 ODWOŁANE! >>
Cały świat walczy z pandemią koronawirusa od kilku miesięcy. Aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, wprowadzono szereg restrykcji. M.in. zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, ograniczono działalność galerii handlowych, zamknięto granice, wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób wracających do kraju i zakazano organizacji imprez masowych. Od 16 kwietnia 2020 roku Polacy mają obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
Granice zamknięte do odwołania. Przedłużony obowiązek kwarantanny
W niedzielę 26 kwietnia 2020 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów. Nowe przepisy dotyczą ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Przedłużono część restrykcji do odwołania.
Jakie obostrzenia obowiązują do odwołania? Chodzi o wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego i obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Takie osoby muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Dotyczy to również tych, którzy wspólnie mieszkają lub gospodarują z taką osobą.
Przypomnijmy, że obostrzenia, które teraz zostały przedłużone do odwołania obowiązują w Polsce od 15 marca 2020 roku. Na początku wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę miał obowiązywać do 26 kwietnia.
Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty: podano terminy! Kiedy powrót do szkoły? >>
To nie wszystkie zmiany. Jak podaje m.in. Gazeta Prawna, „na mocy opublikowanego w niedzielę w Dzienniku Ustaw rozporządzenia - z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych zwolnione zostają osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Osoby te nie muszą mieć przy sobie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie”.
Dodatkowo „używać przyłbic będą mogli pracownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne, jeżeli ich stanowisko pracy jest oddzielone od osób przebywających w urzędzie lub jednostce organizacyjnej dodatkową przesłoną ochronną” – czytamy na stronie dziennika Gazeta Prawna.