Reklama
placeholder
News

Łacina w szkołach 'jako drugi język obcy'? Od kiedy i w których klasach?

Łacina w szkołach 'jako drugi język obcy'? Od kiedy i w których klasach?

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Minister Edukacji i Nauki na początku lutego 2023 roku podpisał trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą zmian w podstawie programowej. Zmiany to m.in. określenie podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński.

Kalendarz roku szkolnego 2022/23 >> 

Łacina wraca do szkół? Klasy, szczegóły

W mediach społecznościowych Ministerstwa Edukacji i Nauki podano, że łacina wraca do szkół. Od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać język łaciński jako drugi język obcy (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę).

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych). Mając na względzie te uwarunkowania, określona została podstawa programowa dla języka łacińskiego, który będzie mógł był nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum – zamiast drugiego języka obcego nowożytnego – czytamy w serwisie RP.

Matura: nie zdał przez interpretację wiersza. Autor utworu go broni >>

W komunikacie dodano, że w przypadku szkół ponadpodstawowych możliwość nauki języka łacińskiego (zamiast drugiego języka obcego nowożytnego) będzie opcją niezależną od dotychczasowej możliwości uczenia się (wyboru) w liceum i technikum przedmiotu język łaciński i kultura antyczna (w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym).

Matura – będą zmiany?

Według dostępnych informacji w planach są zmiany w egzaminie maturalnym, które mają polegać na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Zmiany są przewidziane od roku szkolnego 2026/2027. Na poziomie rozszerzonym (tak jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.    

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama