Fot. Pixabay.com
Jak będzie wyglądała matura 2022 i egzaminy ósmoklasisty 2022? Jest projekt rozporządzenia ze szczegółami na temat testów na koniec szkoły.
Rok szkolny 2021/2022: kalendarz dni wolnych. Zmiana w feriach zimowych >>
18 sierpnia 2021 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki. Dokument dotyczy sposobu przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2021/2022, uwzględniającego skutki prowadzenia zdalnego kształcenia uczniów w czasie trwającego w Polsce stanu. Nowelizacja została skierowana do podpisu ministra.
Egzaminy ósmoklasisty 2022 – zasady
W 2022 roku egzaminy kończące szkołę zostaną przeprowadzone podobnie jak rok wcześniej. Projekt nowelizacji rozporządzenia MEiN przewiduje, że egzaminy ósmoklasisty odbędą się w maju. Dodatkowy termin wyznaczono na czerwiec.
Przesunięcie o około miesiąc terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty umożliwi uczniom szkoły podstawowej lepiej przygotować się do tego egzaminu – brzmi uzasadnienie rozporządzenia.
Szczepienia dzieci w szkołach? Mają ruszyć po wakacjach >>
Ósmoklasiści nie będą musieli przystąpić do egzaminu z czwartego, obowiązkowego przedmiotu (biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii). Decyzja resortu edukacji jest spowodowana postulatami nauczycieli oraz rodziców, którzy „wyrażali obawy, że egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru powoduje konieczność skupienia się ucznia na jednym (wybranym) przedmiocie kosztem przedmiotów pozostałych”. Tak jak do tej pory, uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – zmiany
Nowelizacja zakłada zmiany w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Przeniesienie terminu egzaminów ósmoklasisty oznacza, że wyniki zostaną ogłoszone później – w czasie ferii letnich.
Ze względu na rezygnację z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty 2022 z czwartego przedmiotu do wyboru, dostosowano sposób przeliczania na punkty wyniku testów z trzech przedmiotów. Kandydat może maksymalnie uzyskać 100 punktów. Wyniki z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego i matematyki będzie się mnożyło przez 0,35. To oznacza, że maksymalnie można uzyskać z tych przedmiotów 70 punktów (po 35). Wynik z języka obcego będzie mnożony przez 0,3. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 30.
Koronawirus w Polsce: 'nowe restrykcje jeszcze pod koniec sierpnia' >>
W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, których zwolniono z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu (przedmiotów) objętego tym egzaminem na punkty będą przeliczane oceny ze świadectwa szkolnego. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania po przeliczeniu ocen z zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania z danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty przez ucznia, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty.
Matura 2022 – zasady
Tak jak w 2021 roku, matura 2022 odbędzie się tylko w formie pisemnej. Do egzaminu ustnego przystąpią tylko ci absolwenci, którzy chcą aplikować na uczelnię zagraniczną i w czasie rekrutacji są zobowiązani do przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego. Możliwość zdawania ustnej matury dotyczy też tych, którzy są zobligowani do przystąpienia do takiego egzaminu w ramach zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
Trwa loteria szczepionkowa w Polsce. Jakie zasady i nagrody? >>
Rozporządzenie MEiN przewiduje obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta zda egzamin dojrzałości w 2022 roku, jeśli z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej zdobędzie co najmniej 30% punktów i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.