Wikimedia Commons/Marcin Otorowski
Matura za pasem. Należy pamiętać, że nie zawsze przystąpienie do egzaminów dojrzałości jest darmowe. Kiedy i ile trzeba za nie zapłacić?
Matura z religii? Jest nawet wstępna data wprowadzenia >>
Matura 2021 – daty
Już w maju absolwenci szkół średnich z całej Polski przystąpią do matury. Przypomnijmy, że egzaminy z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka) planowane są na 4-5 maja 2021 roku. Test z języka angielskiego odbędzie się 6 maja.
Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 roku, będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.
Opłata za maturę. Kiedy trzeba zapłacić za egzamin?
Jak czytamy na stronie warszawskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, za maturę muszą zapłacić:
- absolwenci, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego,
- absolwenci, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
Uwaga! „Kolejny raz” przystąpienia do egzaminu oznacza „kolejny rok”. Przystąpienie do egzaminu w terminie głównym/dodatkowym oraz poprawkowym jest traktowane jako przystąpienie do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na danym poziomie jeden raz.
Jeśli maturzysta zrezygnuje z egzaminu albo do niego nie przystąpi, opłata nie zostanie mu zwrócona.
Opłata za maturę – ile wynosi?
Za trzeci i kolejny egzamin należy zapłacić 50 złotych. Opłata dotyczy egzaminu zarówno w części ustnej, jak i pisemnej lub każdego egzaminu obowiązkowego i dodatkowego. W przypadku zdawania większej liczby egzaminów, za każdy należy zapłacić 50 złotych.
MATURA 2021 – ważne zmiany ogłoszone! Nie będzie obowiązkowego egzaminu ustnego >>
Opłata za maturę – do kiedy?
W 2021 roku termin wnoszenia opłat za maturę upływa 7 marca. Brak wpłaty powoduje, że nie ma możliwości przystąpienia do egzaminu.
Opłata za maturę – zwolnienie
Możliwe jest zwolnienie z opłaty maturalnej osoby o niskim dochodzie, jeżeli ten dochód nie jest większy niż 754 złote netto na osobę.
Decyzję w sprawie zwolnienia z opłaty maturalnej podejmuje dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Informacje na temat składania wniosku o zwolnienie z opłaty maturalnej znajdują się na stronie głównej OKE.