Fot. Pixabay.com
Znana marka odzieżowa sprzedaje ubrania na „ból istnienia”? Po tym jak jej nowa kampania została skrytykowana, wydano oświadczenie.
Znana sieć zamyka sklepy. Znikają też zakupy online >>
Medicine – kampania nowej kolekcji 2020
30 sierpnia 2020 roku polska marka modowa Medicine opublikowała film promujący ich nową kolekcję - Very Alternative Medicine. W spocie, którego bohaterami są Dorota Masłowska oraz Maciej Chorąży, twórcy odnoszą się m.in. do wypalenia, pustki, samotności i apatii. Przekonują, że odpowiednią terapią na problemy są zakupy w ich sklepie. Akcja promocyjna wiąże się m.in. ze startem strony internetowej nowej kolekcji Medicine, który zaplanowano na 2 września 2020 roku.
Czujesz, że współczesne zagrożenia cywilizacyjne Cię przerastają? Próbujesz uporać się z drażliwością, dyskomfortem, niepokojem? Nie możesz zasnąć? Nie możesz wstać? Jest Ci źle pośród ludzi, a jeszcze gorzej w samotności? Jesteś znużony i niecierpliwy? Zniechęcony? Apatyczny? Mamy rozwiązanie! Po latach badań, prób i testów – wreszcie pojawi się – prawdziwa terapeutyczna kolekcja Medicine: innowacyjne ubrania, które wywierają diametralny wpływ na funkcjonowanie i samopoczucie. Ubrania, które leczą – cytuje treść opisu filmu Medicine Wprost.pl. W tej chwili w ostatnim zdaniu czytamy: „Ubrania, które (nie) leczą!”.
Twórcy kampanii zaznaczają, że „poniższe informacje oraz film reklamowy mają charakter wyłącznie fikcyjny, służący kreacji artystycznej”.
Koronawirus: krótsza kwarantanna wchodzi w życie. Co jeszcze się zmienia? >>
O Medicine zrobiło się głośno, a ich kampania została bardzo skrytykowana, nie tylko przez internautów, lecz także lekarzy. Przekaz, który sugeruje, że zakupy są świetną terapią został uznany za krzywdzący, szkodliwy i niebezpieczny. Marce zarzucono również banalizowanie i bagatelizowanie problemu jakim jest depresja i inne zaburzenia psychiczne.
Wtopa wizerunkowa (…).
Straszne!
Mega szkodliwe dla ludzi, "TERAPEUTYCZNE ZAKUPY". Medicine, czas się ogarnąć!
Jestem w szoku, że taka kampania powstała w naszych czasach.
Co za żenada… – czytamy na Instagramie pod postami @wearmedicine.
Medicine skrytykowane za kampanię. Oświadczenie
Po fali krytyki 1 września 2020 roku marka Medicine wydała oświadczenie.
Niniejszym informujemy, że kolekcja autorstwa Doroty Masłowskiej i Macieja Chorążego jest częścią projektu marki Medicine, w ramach którego podejmujemy współprace kreatywne z artystami. Tym samym podkreślamy, że koncepcja kolekcji jest wizją i kreacją artystyczną, w której spotykają się światy mody, sztuki i literatury. Dorota Masłowska i Maciej Chorąży oparli swój pomysł na przewrotnej konwencji, wykorzystując takie narzędzia, jak pastisz czy ironia.
Myślą przewodnią kolekcji jest wpływ współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych na naszą kondycję duchową. Artyści z jednej strony otwarcie parodiują nazwę marki i koncept „codziennej terapii modą”, z drugiej zaś – stylizują swój przekaz na pseudonaukowy żargon, charakterystyczny choćby dla reklam suplementów diety. Idea kolekcji obnaża tym samym obłudę i fałsz marketingowej retoryki obiecującej lekarstwo na każdą, w tym egzystencjalną, dolegliwość.
W związku z kontrowersjami wokół zapowiedzi kolekcji oświadczamy, że naszym celem nie jest bagatelizowanie problemów psychicznych, wręcz przeciwnie – przyświecało nam zwrócenie uwagi na problem oraz swoiste „odczarowanie” zagadnień związanych z różnymi „terapiami”, jakie próbuje się nam codziennie sprzedać w środkach masowego przekazu. Byliśmy świadomi kontrowersji, jakie może wywołać forma przekazu, nie ukrywamy jednak, że zaskoczyła nas skala gwałtownych reakcji i negatywnych komentarzy. Z całą pewnością potwierdziły one, jak dużym problemem społecznym są dolegliwości natury psychicznej i że należy o nich rozmawiać.
Gdzie jest burza? Radar burz pokaże gdzie się pojawią >>
Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni przekazem zapowiedzi projektu. Z uwagą śledzimy głosy i komentarze, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej. Działając zgodnie ze strategią naszej marki, której celem jest między innymi współpraca z artystami i wzmacnianie świadomości społecznej, wspólnie z autorami kolekcji podjęliśmy decyzję o przekazaniu całości zysku z jej sprzedaży instytucji lub inicjatywie zajmującej się problemami psychicznymi – czytamy.