Lubicie spędzać wakacje nad naszym morzem? Rozstawiacie parawany, spacerujecie wzdłuż brzegu, wieczorem korzystacie ze wszystkich wakacyjnych atrakcji, czy może wybieracie wszystkie te opcje w zależności od pory?
Miasta na wybrzeżu mają swój klimat, a jeśli planujecie spędzać w wakacje czas nad morzem, warto posłuchać rekomendacji plażowiczów.
Od 11 lat magazyn Travelist ocenia polskie plaże, wybierając te najlepsze. Do rankingu od niedawna zostali zaangażowani internauci, którzy mogą głosować na swoje ulubione miejsca nad Bałtykiem. Które wygrały? Poznajcie Top 10 polskich plaż.
Drażnią Was nowe nakrętki? To zobaczcie, co Unia jeszcze wprowadzi >>
10. Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra to najbardziej wysunięta na północ miejscowość w Polsce, która - nomen omen - góruje nad klifowym wybrzeżem. Żeby dostać się na plażę, w zależności od zejścia, które wybierzemy, będziemy musieli pokonać nawet do kilkuset schodów prowadzących po stromym zboczu. Na dole czeka nas pas piasku, który w niektórych miejscach sięga nawet 100 metrów szerokości. Plaża w Jastrzębiej Górze została uhonorowana Błękitną Flagą, czyli należy do tych najczystszych na świecie.
9. Kąpielisko Grzybowo
Grzybowo, położone między Kołobrzegiem a Dźwirzynem, to jedna z niewielu miejscowości nad polskim morzem, do której nie dotarły jeszcze tłumy turystów. Powodem może być to, że znajduje się w Strefie Chronionego Krajobrazu oraz to, że 6 kilometrów dalej jest już tętniący życiem Kołobrzeg. Grzybowo jednak może się poszczycić Błękitną Flagą, w Zatoce Grzybowskiej Bałtyk jest spokojniejszy i cieplejszy, a wybrzeże jest otoczone lasem. Odnajdą się tu bez problemu kitesurferzy, a nawet naturyści, dla których wydzielono kawałek plaży.
8. Ustronie Morskie
Ustronie Morskie sąsiaduje z Kołobrzegiem i Koszalinem, a jego czysta, piaszczysta plaża leży przy niewysokim klifie. W tej uroczej letniskowej wsi znajdziemy dwa spacerowe mola, strzeżoną plażę i betonowe falochrony wchodzące w morze, które z jednej strony zakłócają trochę piękno krajobrazu, ale z drugiej sprawiają, że spacery i kąpiele są bezpieczniejsze. Poza plażą, w okolicy znajduje się też najstarszy dąb w Polsce, Bolesław, a w Dobrzycy bardzo ciekawe Ogrody Tematyczne Hortulus z labiryntem i wieżą widokową.
7. Międzyzdroje
Położone na wyspie Wolin Międzyzdroje, to rodzimy kurort porównywany do Cannes i Monte Carlo. Co roku odbywa się tu Europejski Festiwal Gwiazd, a promenada nazwana Aleją Gwiazd uzupełnia swój zbiór odcisków dłoni i oryginalnych autografów artystów. Szerokie molo w Międzyzdrojach, zakończone przystanią dla turystycznych statków, pozwala spojrzeć z perspektywy na morze, woliński klif i plażę, która niedawno została poszerzona i bez trudu pomieści turystów - których w sezonie przyjeżdża siedem razy tyle, co prawowitych mieszkańców.
Ferie 2025 - DATY ogłoszone. Przerwa zimowa zacznie i skończy się nieco później niż zwykle >>
6. Łeba
Chociaż żeby dostać się z centrum Łeby nad morze, trzeba się udać na kilkunastominutowy spacer, to czysta i szeroka plaża, na którą dotrzemy jest tego warta. W dodatku znajdziemy na niej miękki i sypki niczym mąka piasek, mnóstwo miejsca na plażowe zabawy i przestrzeń do spacerów. Na 10 kilometrach łebskiej linii brzegowej można obejrzeć różnorodne krajobrazy, dotrzeć do pustych, dzikich plaż albo nawet do ujścia rzeki Łeby i falochronów. Idealne miejsce, jeśli w wakacje chcecie robić 10 tysięcy kroków dziennie.
5. Ustka
Ustka przyciąga turystów rozległą, szeroką, czterokilometrową plażą, na którą jest 8 oddzielnych zejść. Tak samo jak z Łeby, z Ustki blisko jest do Słowińskiego Parku Narodowego z ruchomymi wydmami, a te dwie miejscowości od lat rywalizują o miano najlepszego kurortu Wybrzeża Środkowego. Plaża w Ustce podzielona jest kanałem portowym na część wschodnią i zachodnią i swoje miejsce znajdą tu tak wielbiciele aktywnych i gwarnych nadmorskich atrakcji, jak i miłośnicy historii, pustek i spokoju. Błękitna Flaga gwarantująca czystość jest tylko wisienką na torcie.
4. Mielno
Polska Ibiza z nocnymi klubami, dyskotekami i barami oprócz typowych rozrywek może się też poszczycić czystą i bezpieczną plażą uhonorowaną Błękitną Flagą, ciekawymi ścieżkami rowerowymi i trasami spacerowymi oraz pobliskim Jeziorem Jamno z wyborem sportów wodnych. Plaże w Mielnie zostały niedawno poszerzone, więc zmieszczą się wszyscy. Warto jednak pamiętać, że to tętniące życiem miejsce z mnóstwem atrakcji i życia o każdej porze dnia i nocy, a nie letnisko dla wielbicieli dzikich plaż. Na szczęście nad Bałtykiem jest wybór dla każdego.
3. Hel (duża plaża na cyplu)
Plaża na Cyplu Helskim to miejsce w którym zaczyna się - albo kończy, w zależności od punktu widzenia - Polska. Na końcu mierzei znajdziemy plażę otoczoną morzem z trzech stron, na której słońce świeci aż 70 dni w roku, ale wieją też wiatry i występują silne prądy morskie. Być może ta plaża bardziej zachwyci wind- i kitesurferów niż rodziny z dziećmi, bez wątpienia jest to jednak jeden z bardziej oryginalnych nadmorskich punktów w Polsce i na świecie i warto ją chociaż raz odwiedzić.
Pierwsza komunia w stylu Barbie - zobaczcie co zrobili rodzice dla dziecka >>
2. Kołobrzeg
Chociaż w Kołobrzegu ciężko uniknąć tłumów, to jednocześnie miasto zapewnia mnóstwo atrakcji, które pozwolą znaleźć każdemu miejsce dla siebie. Plaże po rewitalizacji są dumą polskiego wybrzeża. Promenada Wydmowa jest najdłuższym deptakiem w całej Polsce o długości prawie 3 kilometrów. Bulwar Jana Szymańskiego biegnący wzdłuż Plaży Centralnej między molo a zabytkową latarnią morską tętni życiem przez cały sezon, dostarczając bardziej i mniej typowych nadbałtyckich rozrywek. Do tego kąpieliska ze świetną jakością wody i regularnie przyznawanymi Błękitnymi Flagami. Miejsce prawie idealne.
1. Świnoujście
Plaża idealna jest tylko jedna - od wielu lat ta sama. Świnoujście ma to szczęście, że władze miasta nie muszą zajmować się poszerzaniem plaży - robi to naturalnie. Do tego stopnia, że miejscami sięga nawet 200 metrów szerokości. Co roku otrzymuje Błękitną Flagę, co zawdzięcza też temu, że regularnie jest sprzątana przez wolontariuszy oraz przez plażowy odkurzacz, który przesiewa piasek. Największym jej plusem jest jednak to, że woda w Bałtyku w Świnoujściu ma statystycznie najwyższą temperaturę w Polsce i latem potrafi wynosić 25-26 °C. Prawie jak na Majorce.