Reklama
placeholder
News

Znana sieć sklepów mogłaby być otwarta w niedziele. Rozszerzyła działalność

Znana sieć sklepów mogłaby być otwarta w niedziele. Rozszerzyła działalność

fot. pixabay

Reklama
Reklama
placeholder

Niebawem kolejna sieć sklepów może zacząć funkcjonować w każdą niedzielę, niezależnie od zakazu handlu. 

Niedzielny zakaz handlu od początku budzi skrajne emocje. Część osób twierdzi, że to dobry pomysł, ponieważ osoby pracujące w sklepach też potrzebują odpoczynku i to niesprawiedliwe, że do tej pory musieli przychodzić do pracy nawet ostatniego dnia tygodnia. 

Z drugiej strony są osoby, które twierdzą, że tylko w niedziele mają czas robić zakupy. Twierdzą też, że ludzie, którzy zgłaszają tego dnia chęć do pracy, robią to dobrowolnie. Do tego mogą potem 'odebrać' ten dzień w dowolnym terminie. 

SMS od PGE i odłączenie energii przez brak wpłaty? Uważaj na oszustów >>

Np. sieć sklepów Żabka - w dużej mierze działająca na zasadach franczyzy - korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Umożliwia on franczyzobiorcom samodzielne decydowanie o otwarciu sklepów w niedzielę i święta - pod warunkiem, że pracuje wtedy on sam lub z pomocą wybranych członków rodziny. Wygląda na to, że kolejna franczyza może postąpić niedługo podobnie. 

Zakaz handlu w niedziele: zaostrzenie prawa

W lutym 2022 zapis dotyczący niedzielnego zakazu handlu został zaostrzony. Zamknięto wtedy możliwość działalności wszystkim sieciom, które otwierały swoje sklepy pod pretekstem działalności pocztowej. 

Od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu, w tym w niedziele, podejmując indywidualne decyzje, z jakiego wyłączenia skorzystają. Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta — przekazało biuro prasowe Żabka Polska. 

Małgorzata Rozenek, Ania Lewandowska, Iga Świątek czy Julia Wieniawa – która jest 'cenniejsza'? >>

Sieć Dino rozszerza swoją działalność

Podczas zebrania zarządu sklepów Dino, które odbyło się 24 czerwca, podjęto decyzję o rozszerzeniu działalności sieci sklepów o kolejne obszary. Wśród nich znalazły się m.in:

  • wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,
  • wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego,
  • działalność agentów turystycznych,
  • działalność obiektów kulturalnych,
  • działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana,
  • sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Magda Gessler tańczy na weselu syna. Zawładnęła parkietem [WIDEO] >>

Czy tak faktycznie będzie? Jeszcze nie wiemy. Dino Polska na ten moment nie komentuje podjętych działań, ale wielu ekspertów podkreśla, że część spośród wprowadzonych rozszerzeń jest wyłączona z niedzielnego zakazu handlu. 

W maju 2022 sieć Dino posiadała aż 1880 sklepów w całej Polsce. 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama