News

Niezaszczepieni nie dostaną pensji? Pracodawca będzie mógł ich wysłać na urlop bezpłatny

Niezaszczepieni nie dostaną pensji? Pracodawca będzie mógł ich wysłać na urlop bezpłatny

Fot. Pixabay.com

Niezaszczepione osoby nie dostaną pensji? Pojawiły się informacje o prawie, które miałoby zostać przyjęte we wrześniu 2021 roku. Przepisy zakładają, że pracodawca będzie uprawniony do wysyłania na bezpłatny urlop pracowników niezaszczepionych przeciwko COVID-19.

Maseczki w szkołach będą obowiązkowe? Prezydent odpowiada >> 

Uprawnienia pracodawców wobec pracowników miałyby zostać zwiększone ze względu na przybierającą na sile epidemię koronawirusa. Pierwsza ze zmian, o której informuje serwis next.gazeta, dotyczy tego, że pracodawca będzie mógł zapytać osobę ubiegającą się o zatrudnienie o to, czy zaszczepiła się na COVID-19. Aktualnie nie ma podstawy prawnej do udzielania takich informacji potencjalnemu szefowi. Dyrektywa RODO traktuje takie dane jak dane medyczne.

Osoby niezaszczepione nie dostaną wypłat?

Radio Zet donosi, że rządzący dadzą możliwość monitorowania kto zaszczepił się przeciw COVID-19, a kto nie zamierza tego zrobić. Na tej podstawie pracodawca ma mieć prawo do przeniesienia osób niezaszczepionych na stanowiska, w których nie ma kontaktu z klientami i innymi pracownikami.

Jeśli płaca na nowym stanowisku będzie niższa, zatrudniony otrzyma obniżkę. Może się też okazać, że wypłaty nie zobaczy wcale: będzie mógł zostać wysłany na przymusowy, bezpłatny urlop – czytamy.

Podatek od psa – zmiany w 2022 roku. Opłata będzie wyższa >>

Z opisu założeń nowego prawa, jaki pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że niezaszczepieni pracownicy nie zostaną zwolnieni, ale pracodawca będzie mógł wstrzymać im wypłatę pensji.

Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny – cytują omówienie projektu ustawy portale. 

Matura i egzamin ósmoklasisty 2022: terminy. Kiedy egzaminy? >>

Pracownicy mieliby być zobowiązani do okazywania pracodawcy specjalnych certyfikatów – zielonych dla zaszczepionych i czerwonych  dla niezaszczepionych.

Nowe prawo ma zostać przyjęte na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na koniec września.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.