Reklama
placeholder
News

Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? Zmiany w przepisach, mandat do 500 PLN

Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? Zmiany w przepisach, mandat do 500 PLN

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Od 20 maja 2021 roku obowiązują nowe przepisy, którymi są objęte osoby, które poruszają się za pomocą hulajnogi elektrycznej, rolek, wrotek i deskorolek. Co się zmieniło? Jakie są kary i za co?

Zmiany w obostrzeniach. Co zostanie otwarte wcześniej? >>

Nowe przepisy w ruchu drogowym od 20 maja

Jak podaje auto.dziennik.pl, ustawa przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury wprowadza pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO) poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych. To oznacza, że kierujący będą mieli obowiązek ustąpić pierwszeństwo pieszym i nie utrudniać im ruchu.

Czytamy, że w prawie o ruchu drogowym znalazły się trzy nowe definicje:

 • Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
 • Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe (np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące – monocykl, seegway).
 • Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni (rolki, wrotki, deskorolka bez napędu elektrycznego).

Hulajnoga elektryczna – dopuszczalna prędkość: przepisy

W niektórych sytuacjach kierujący hulajnogą będzie mógł poruszać się też po jezdni, o ile dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 kilometrów na godzinę.  Z prędkością dopuszczalną 20 kilometrów na godzinę kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Do tego ma obowiązek korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h – podaje Auto Dziennik.

Koronawirus: szczepienia dla osób 16+. Padł konkretny termin >>

Wyjątkowo hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych. Można to zrobić, kiedy chodnik znajduje się wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Należy jednak przestrzegać tych zasad:

 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
 • zachowanie szczególnej ostrożności,
 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna – uprawnienia

Osoby w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Po ukończeniu 18. roku życia dokumenty nie są wymagane.

Dziecko, które nie mają jeszcze 10. lat nie może korzystać z hulajnogi elektrycznej na drodze publicznej. Mogą jej używać tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna – czego nie wolno?

Przepisy zabraniają:

 • kierowania hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
 • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
 • przejeżdżania przez przejście dla pieszych,
 • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
 • czepiać się innych pojazdów.

Hulajnoga elektryczna – parkowanie

Według nowych przepisów, kierowca hulajnogi elektrycznej ma obowiązek pozostawienia jej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu. Jeśli nie ma takiego miejsca, hulajnogę można zostawić na chodniku, ale jeśli hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Uwaga! W przypadku łamania zasad, hulajnogi elektryczne lub urządzenia transportu osobistego mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela. Decyduje o tym policja lub straż miejska.

500 plus na zdrowie: są szczegóły nowego świadczenia >>

Hulajnoga elektryczna – mandat

 • 100 złotych – za przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych.
 • 200 złotych - za korzystanie podczas jazdy z telefonu (słuchawka lub mikrofon trzymane w ręku).
 • 300-500 złotych - za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

W przypadku korzystania z urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli deskorolki elektrycznej, monocykla,  seegwaya, kierujący musi poruszać się drogą dla rowerów z prędkością nie przekraczającą 20 kilometrów na godzinę. Kiedy nie ma ścieżki rowerowej – można korzystać z chodnika, ale z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Z UTO może korzystać każdy, kto ma skończone 18 lat. Młodsze osoby, obowiązują takie same zasady jak w przypadku hulajnóg elektrycznych.

Czego nie można? Lista zakazów przy używaniu urządzeń transportu osobistego i hulajnóg elektrycznych jest taka sama.

Rolki, wrotki, deskorolki – przepisy

Użytkownik UWR, czyli „sprzętu sportowo-rekreacyjnego, który wymaga pozycji stojącej i napędzany jest siłą mięśni” może korzystać z chodnika (z prędkością pieszego), drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów.

Musi poruszać się z bezpieczną prędkością, dostosowaną do warunków na drodze, zachować bezpieczną odległość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Oprócz takich samych zakazów jak w przypadku hulajnóg elektrycznych i UTO, na rolkach, wrotkach i desce nie można poruszać się tyłem.

(…)Od 20 maja kierujący pojazdem – który nadal przy wyprzedzaniu będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu – teraz również w razie wyprzedzania hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego czy osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch będzie musiał zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m informuje auto.dziennik.pl.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama