Reklama
placeholder
News

Koronawirus: szczepienia dla osób 16+. Padł konkretny termin

Koronawirus: szczepienia dla osób 16+. Padł konkretny termin

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Kiedy szczepienia na koronawirusa dla nastolatków po 16. roku życia? Podano termin rozpoczęcia rejestracji.

Zmiany w obostrzeniach. Co zostanie otwarte wcześniej? >>

12 maja 2021 roku, na konferencji prasowej, premier oraz minister zdrowia zapowiedzieli, że planowane jest uruchomienie możliwości szczepień przeciw COVID-19 dla nastolatków powyżej 16. roku życia.

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa – mówił Mateusz Morawiecki.

Szczepienia na koronawirusa dla osób 16+ - rejestracja

14 maja Ministerstwo Zdrowia przekazało, że rejestracja na szczepienia nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od  poniedziałku 17 maja 2021 roku. W serwisie rządowym podano, że kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 od niedzieli będzie dostępny na stronie gov.pl.

Kwestionariusz jest wypełniany w przypadku osoby, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18. roku życia. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym. Należy go uzupełnić przed wizytą w punkcie szczepień, a dokument musi być podpisany przez opiekuna prawnego.

Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w punkcie szczepień. Uwaga! Wtedy osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

Koronawirus: gdzie są szczepionki? Jest mapa, dzięki której to sprawdzisz >> 

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie – czytamy na stronie gov.pl.

Od 17 maja 2021 roku wszystkie osoby, które ukończyły 16 lat będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 roku,  e-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16. roku życia w odstępach tygodniowych.

Obecnie tylko szczepionka firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama