fot. pixabay.com
Ministerstwo pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Co się zmieni?
W czasie krajowej izolacji, która została wprowadzona na wskutek pandemii koronawirusa, wiele osób i firm kontynuowało pracę w trybie zdalnym. Pracodawcy wtedy przekonali się, że może być to nie tylko efektywny model pracy, ale także o wiele tańszy dla firm. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło rozpocząć prace nad przepisami, które uregulują zasady pracy zdalnej. W tym koszty utrzymania stanowiska pracy, które zostały przejęte przez pracowników.
Województwo warszawskie powstanie już w styczniu 2021? Prace przyspieszą >>
Praca zdalna: nowe przepisy?
W polskim prawie kodeks pracy nie przewiduje formy świadczenia pracy w modelu zdalnym. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce rozwiązać problemy wynikające z tej luki.
Resort chce znaleźć rozwiązania, które zabezpieczą nie tylko pracodawców, ale także pracowników. Pod rozwagę zostanie poddane stworzenie nowych przepisów, które uregulują sposób realizacji pracy zdalnej. Chodzi o to, żeby odbywało się ono za zgodą zarówno firmy jak i pracownika, a nie było decyzją pracodawcy.
Planuje się także prace nad sytuacjami, w których dochodzi do ewentualnych wypadków przy pracy oraz odpowiedzialności za stworzenie bezpiecznego stanowiska. Na przykład niektórzy pracodawcy zapewnili swoim pracownikom wyposażenie w postaci krzeseł, biurek czy monitorów.
Ministerstwo zajmie się także kwestią rekompensaty za zużyty prąd oraz wykorzystany sprzęt podczas pracy. Początkowo rozważano, żeby osoby, które pracują zdalnie otrzymywały dodatkowe 100 zł wynagrodzenia, jednak ten pomysł nie został zatwierdzony. Według aktualnych ustaleń kwota prawdopodobnie będzie ustalana pomiędzy pracodawcą i pracownikami.
Koronawirus: wycieczki szkolne w tym roku możliwe? Jest decyzja MEN >>
Pracujecie nadal zdalnie?