Fot. Wikimedia Commons/LukaszKatlewa
Nowe opłaty za egzamin na prawo jazdy od stycznia mają obowiązywać kandydatów na kierowców. Zmiany przewiduje nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami, która wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku.
Aktorzy nie wystąpią już w reklamach produktów medycznych. Od kiedy? >>
Egzamin na prawo jazdy – zmiany w opłatach
Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, zgodnie z którymi wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu państwowego określi sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego.
Wysokość opłaty za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy nie będzie mogła jednak przekroczyć 50 złotych, a za przeprowadzenie części praktycznej nie może przekroczyć 200 złotych lub 250 złotych, zależności od kategorii.
Do tej pory opłata za egzamin teoretyczny za prawo jazdy na samochód osobowy wynosiła 30 złotych i 140 złotych za egzamin praktyczny.
Dni wolne w 2023 – kiedy najlepiej wziąć urlop, by był jak najdłuższy? >>
Maksymalne stawki opłat mają corocznie ulegać zmianie na następny rok kalendarzowy „w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanemu przez prezesa GUS”. Przypomniano, że w dotychczasowym stanie prawnym, wysokość opłaty określa minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz Ministrem Obrony Narodowej, w drodze rozporządzenia.
Według ustawy warunki wynagrodzenia egzaminatorów ma określać sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego. Ma kierować się charakterem pracy egzaminatorów i potrzebą zapewnienia odpowiedniego poziomu wykonywania przez nich zadań. Warunki wynagradzania nie będą mogły być mniej korzystne niż do tej pory.
WORD – dotacje 2023
Dodatkowo nowe przepisy dają możliwość przekazywania z budżetu województwa dotacji (celowych albo podmiotowych) dla Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na realizację zadań publicznych.
Dotacje dla WORD-ów mają nie przekraczać 50% kosztów jego działalności. Zasady udzielania dotacji, tryb postępowania w sprawie ich udzielania i sposób ich rozliczania ma określać sejmik województwa, drogą uchwały będącej aktem prawa miejscowego. Udzielenie dotacji dla WORD-ów ma następować na podstawie umowy zawartej przez marszałka województwa z dyrektorem ośrodka.