fot. pixabay.com/
Prawo jazdy ze zmianami. Od kiedy można jeździć bez dokumentu? Mamy dla Was wszystkie dostępne w tej chwili informacje.
Handel w niedzielę wróci? Przygotowano projekt ustawy >>
Prawo jazdy – nowelizacja Prawa o ruchu drogowym
Jak informują portale, 24 lipca 2020 roku posłowie opowiedzieli się za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Za zmianami głosowało 325 posłów, przeciw było 2 , a od głosu wstrzymało się 118 posłów. Nowelizacja jest częścią tzw. pakietu deregulacyjnego i została przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji.
Na stronie Business Insider czytamy, że zmiany w Prawie o ruchu drogowym wprowadzają m.in. możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znoszą obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce.
Podaje się, że zmiany w Prawie o ruchu drogowym przewidują, że kierowcy posiadający polskie prawo jazdy nie będą mieli obowiązku posiadania i okazywania dokumentu w czasie kontroli drogowej na terenie kraju. Ich dane oraz uprawnienia mają być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.
Dodatkowo kierowcy nie będą musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy zostaną wypełnione wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.
Zmiana województw w Polsce. O co chodzi? >>
Po zniesieniu obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika rejestracja pojazdów będzie łatwiejsza. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza także możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela pojazdu także przez starostę miejsca czasowego zamieszkania. Pozwala też na zachowanie, również na wniosek właściciela, numeru rejestracyjnego.
Kolejną zmianą jest możliwość zwrotu zatrzymanego elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Ma to wyeliminować konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu do odpowiednich organów.
Kiedy będzie można jeździć bez prawa jazdy? Dokładna data nie jest jeszcze znana, jednak mówi się, że informację na ten temat Minister Cyfryzacji ogłosi z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.
Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Cyfryzacji podkreślili m.in., że „zmiana wprowadza szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami”. Wprowadzone poprawki mają również usprawnić rozbudowę systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.