Egzamin na prawo jazdy podczas pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądał? Te zasady mogą zaskoczyć.
Szkoły: te klasy nie wrócą przed wakacjami? Wiceminister o nowym zarządzeniu >>
Z powodu koronawirusa przez dłuższy czas nie odbywały się egzaminy na prawo jazdy. Teraz, po przerwie, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego zaczynają działać na nowo. Wszyscy, którzy w najbliższym czasie chcą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdów muszą przygotować się na to, że WORD-y będą działać w reżimie sanitarnym. Jakie zasady obowiązują w czasie egzaminu na prawo jazdy?
Koronawirus w Polsce: egzamin na prawo jazdy – zasady
Jak podają portale, do większości ośrodków, w których odbywają się egzaminy, nie wpuszcza się osób, które nie są na niego zapisane. Niektóre ośrodki zalecają też, żeby zgłaszać się na egzamin nie wcześniej niż 5-15 minut przed jego rozpoczęciem.
To nie wszystkie zmiany. Portal autokult.pl cytuje wypowiedź kierownika Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie, który przekazał, że osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy muszą mieć maseczkę lub przyłbicę. Własne rękawiczki jednorazowe nie są wymagane, ale przed rozpoczęciem testu, należy zdezynfekować dłonie. Kandydaci na kierowcę mają również mierzoną temperaturę. Mówi się, że nie może być ona wyższa niż 37 stopni Celsjusza. Co ważne, wszyscy, którzy chcą zdobyć prawo jazdy na jednoślady muszą posiadać własny kask, ale ośrodek zapewnia system łączności między zdającym a egzaminatorem.
Jeśli przeprowadzany przed egzaminem pomiar termometrem wykaże podwyższoną temperaturę, albo osoba zdająca pojawi się w ośrodku z katarem czy kaszlem, nie zostanie dopuszczona do egzaminu. Jeśli takie symptomy wystąpią podczas egzaminu, zostanie on natychmiast przerwany. Osoba zdająca nie ponosi jednak w takim przypadku kosztów. Wyznaczony będzie inny termin i nie trzeba będzie wnosić dodatkowej opłaty – dodał Sławomir Malinowski w rozmowie z autokult.pl.
Otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych: jakie będą obostrzenia? Spore zmiany >>
Warto dodać, że nie we wszystkich WORD-ach w Polsce obowiązują takie same zasady. Każdy ośrodek wymaga od kandydatów na kierowcę posiadania maseczki ochronnej i mierzenia temperatury, jednak jeśli chcemy zdawać egzamin np. w Lublinie, nasza maseczka musi posiadać atest. Niedopuszczalne jest zakrywanie ust i nosa np. szalikiem czy chustą.
W Rzeszowie ubiegający się o prawo jazdy na jednoślady muszą nie tylko mieć własny kask, lecz także telefon i słuchawki z mikrofonem lub zestawem głośnomówiącym. Jeśli test zostanie przerwany np. z powodu wysokiej temperatury kandydata na kierowcę, za kolejny egzamin trzeba będzie dopłacić.
Od osób zdających wymagamy założenia maseczki i dezynfekcji dłoni. Przed egzaminem osoba zdająca podpisze również oświadczenie o godzeniu się z ryzykiem związanym z przeprowadzaniem egzaminu. Zdający na kategorie motocyklowe będą musieli przyjść do ośrodka z własnym kaskiem, a także telefonem i słuchawkami z mikrofonem czy zestawem głośnomówiącym, umożliwiającym dwustronną komunikację z egzaminatorem w części praktycznej. Zalecamy również posiadanie własnego długopisu. Jeśli ktoś przed egzaminem będzie zdradzał objawy chorobowe, nie zostanie dopuszczony do egzaminu. Za egzamin w nowym terminie trzeba będzie zapłacić - cytuje wypowiedź Roberta Drozda z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie autokult.pl.
Z kolei we Wrocławiu wymaga się od kandydatów na kierowcę jednorazowych rękawiczek, zakrycia ust i nosa maseczką ochronną, słuchawek z mikrofonem (dla tych, którzy zdają egzamin na kategorie motocyklowe). Egzamin zostanie przerwany, jeśli osoba do niego przystępująca będzie kichać, wystąpi u niej kaszel czy katar.
Co z weryfikacją tożsamości osób egzaminowanych? Mówi się, że większość ośrodków prosi o zsunięcie lub zdjęcie osłony ust i nosa, jednak w Szczecinie uczestnicy szkoleń pokazują dokument tożsamości i twarz przez szklane drzwi sali.
Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy? Tutaj też zasady są różne. W stolicy zaleca się ustalenie terminu przez internet, ale można też osobiście zarezerwować odpowiednią datę. Takiej opcji nie ma już w Szczecinie. Tam nie można też zapłacić gotówką, a nawet kartą, za egzamin.
Jeśli chcecie być pewni jakie zasady obowiązują w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w którym chcecie zdawać swój egzamin, informacji szukajcie na jego stronie internetowej.