fot. pixabay.com/
Czekają nas zmiany w przepisach drogowych już od lipca 2020? W wyniku planowanych, nowych zarządzeń wielu kierowców może stracić uprawnienia do jazdy.
Nowe przepisy drogowe mają wejść w życiu w lipcu tego roku. Według wyliczeń rządowych uprawnienia do jazdy może stracić nawet 40 tysięcy kierowców. Portal Autokult przeprowadził sondę, z której wynika, że 70% ankietowanych nie słyszało o nowych przepisach. Czy Wy o nich wiecie?
Granice Polski znów otwarte! Od kiedy i dla kogo? >>
Prawo jazdy: zmiany od lipca 2020
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury potwierdził, że nowe zmiany mogą być wprowadzone już podczas wakacji 2020.
Liczymy, że parlament zajmie się tą ustawą bez zbędnej zwłoki. Założeniem ministerstwa jest, by nowe przepisy kodeksu zaczęły obowiązywać w wakacje, ale czy będzie to koniec czerwca, początek lipca, czy jego druga połowa zależy od tego, jak szybko przejdą przez obie izby parlamentu - powiedział Rafał Weber cytowany przez portal moto.pl.
Jakie będą zmiany od lipca 2020? Po pierwsze, po przekroczeniu prędkości ponad 50 km/h możemy stracić prawo jazdy na trzy miesiące – niezależnie od tego czy jesteśmy na terenie zabudowanym czy niezabudowanym.
Przepisy drogowe - zmiany (lipiec 2020)
Dotychczas policja karała niezdyscyplinowanych kierowców tylko na terenie zabudowanym. Można było stracić prawo jazdy na trzy miesiące, otrzymać mandat w wysokości 500 złotych i do 10 punktów karnych. W lipcu ma zostać ujednolicony limit prędkości, który będzie wynosił 50 km/h w terenie zabudowanym. Aktualnie w godzinach od 23:00 do 5:00 można się poruszać z prędkością 60 km/h.
Ograniczenia na obszarze niezabudowanym pozostaną bez zmian: nadal będzie to 90 km/h na drodze zwykłej, 100 km/h na drodze dwujezdniowej o dwóch pasach w każdą stronę, 100 km/h na drodze ekspresowej jednojezdniowej, 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowa i 140 km/h na autostradach.
Mają się zmienić także przepisy dotyczące pieszych. Chodzi o zapis dotyczący pierwszeństwa przed przejściem. Ustalenia nakładają nową zasadę na pieszych.
Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem – czytamy w projekcie zmian w prawie drogowym.
Zapowiada się także, że pieszy – tak jak prowadzący pojazdy – będzie zobligowany do obserwowania drogi przed wejściem na przejście. Zmiana polega na tym, że kierowcy oprócz przejścia dla pieszych, muszą obserwować otoczenie i są zobowiązani do bezwzględnego ustąpienia pierwszeństwa osobom, które wchodzą na przejście dla pieszych pod karą mandatu za przejechanie "przed" pieszym.
TOP 10 dziwnych rzeczy, które wydarzyły się na koncercie. Spodziewaliście się tego? >>
Nowe przepisy mają skłonić Polaków do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy.