Fot. YouTube.com/Netflix Polska
Chlamydia w Sex Education wywołała panikę. Wyjaśniamy co to za choroba. Jakie są objawy i jak ją leczyć?
Rekrutacja do szkół średnich 2020: duża zmiana. Konkursy wypadają >>
Sex Education 2: serial
Sex Education to hit Netflixa. Brytyjski serial opowiada historię nastoletniego prawiczka, którego matka jest seksuologiem. Chłopak zawiązuje relację ze zbuntowaną Maeve i razem zaczynają w szkole udzielać porad seksualnych. W produkcji zobaczycie m.in. Gillian Anderson, Asę Butterfielda i Emmę Mackey.
Premiera pierwszego ośmioodcinkowego sezonu Sex Education odbyła się 11 stycznia 2019 roku. Rok później, 17 stycznia 2020 roku, Netflix wypuścił drugi sezon serialu. Nie chcemy zdradzać Wam zbyt wiele fabuły, poza tym, że wszyscy uczniowie szkoły, do której chodzi Otis, są przerażeni epidemią chlamydii. Co to za choroba?
Sex Education: sezon 2 - recenzja >>
Chlamydia – co to jest?
Chlamydia to choroba weneryczna, która jest wywołana przez bakterię chlamydia trachomatis. Do zakażenia dochodzi drogą płciową. Ryzyko zachorowania na chlamydię jest większe, jeśli często zmieniacie partnerów seksualnych i uprawiacie seks bez zabezpieczenia.
Na chlamydię mogą zachorować także noworodki. Wystarczy, że ich matki rodziły naturalnie i miały zainfekowane drogi rodne.
Chlamydia – objawy
Chlamydia często przebiega bezobjawowo, więc osoby chore mogą nie wiedzieć o tym, że są nosicielami bakterii. Infekcja dotyka najczęściej szyjki macicy, odbytu i cewki moczowej. Objawy, które mogą występować u osób chorych na chlamydię to:
- żółta lub zielona wydzielina i intensywny zapach z pochwy,
- krwawienie podczas stosunku seksualnego lub po nim,
- plamienie między menstruacją,
- ból podbrzusza,
- w przypadku mężczyzn - pieczenie podczas oddawania moczu.
Julia Wieniawa radzi jak ją poderwać. Będziecie zdziwieni >>
Chlamydia – leczenie
Chlamydię leczy się antybiotykami, które są przyjmowane doustnie. Są to zazwyczaj ofloksacyna, doksycyklina i azytromycyna. Kuracja trwa 4-6 tygodni. Co ważne w czasie leczenia chlamydii nie można uprawiać seksu. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia, należy powtórzyć badania na chlamydię, żeby sprawdzić czy kuracja przyniosła zamierzony skutek i w organizmie nie ma już bakterii. Odpowiednie leczenie jest bardzo ważne, ponieważ nieleczona chlamydia może prowadzić do bezpłodności.
Pamiętajcie, że bezpieczny seks i regularne badania pomogą Wam cieszyć się zdrowiem!