News

Święto Wojska Polskiego bez Warszawy. Dlaczego?

Święto Wojska Polskiego bez Warszawy. Dlaczego?

Fot. Wikimedia Commons/Raf24

Święto Wojska Polskiego bez Warszawy. Dlaczego w tym roku obchody zostały przeniesione do innego miasta?

Strajk Nauczycieli 2019: data rozpoczęcia już znana >> 

Święto Wojska Polskiego - dlaczego nie ma w Warszawie? 

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Od wielu lat defilada z tej okazji odbywała się w stolicy. Jakiś czas temu Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – poinformował, że w tym roku uroczystości zostaną zorganizowane gdzie indziej. Defilada Wierni Polsce odbędzie się w Katowicach. Dlaczego uroczystości nie odbędą się w Warszawie? 

Zdecydowałem, aby defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach. To szczególny rok stulecia wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Chcemy oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski. Poświęcali swoje zdrowie i życie, aby zachować swoją tradycję, swoją kulturę, bo „śląskość”  to „polskość” – miał powiedzieć minister.

Prawo jazdy: instruktor zapłaci za to, że nie zdałeś egzaminu? >> 

Przypominamy, że 15 sierpnia 2019 roku obchodzimy nie tylko Święto Wojska Polskiego i setną rocznicę wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego, lecz także 99. Rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Mówi się, że w katowickich uroczystościach weźmie udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego. Oprócz nich będzie można zobaczyć również żołnierzy wojsk Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. W czasie defilady zostanie zaprezentowany także nowoczesny sprzęt, którym dysponują polskie siły zbrojne.

Na obchodach Święta Wojska Polskiego w Katowicach pojawią się m.in.: prezydent Polski Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki,  posłowie, senatorowie i przedstawiciele środowisk kombatanckich. Mariusz Błaszczak zaprosił również górników do wzięcia udziału w uroczystościach.

Wizy do USA zostaną zniesione! Ambasador podaje daty >> 

Święto Wojska Polskiego Katowice - program

12.00 –  wręczenie odznaczeń na placu Chrobrego

14:00 –  start Defilady Wierni Polsce. Wymarsz wojsk rozpoczyna się z ulicy Bagiennej

15.00-22.00 – piknik wojskowy w Strefie Kultury

W związku z obchodami Święta Wojska Polskiego, w centrum Katowic obowiązują zmiany w ruchu. Potrwają one od 14 sierpnia (godzina 20.00) do 15 sierpnia (godzina 17.00).

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj