News

Kto ma wolny piątek 14.08.2020 za święto w sobotę 15 sierpnia?

Kto ma wolny piątek 14.08.2020 za święto w sobotę 15 sierpnia?

fot. pixabay.com/

Kto ma wolny piątek 14 sierpnia za święto w sobotę 15 sierpnia? Sprawdźcie czy w 2020 roku będziecie mogli cieszyć się dłuższym weekendem!

Pogoda w tym tygodniu będzie rozpieszczać! Sprawdźcie szczegóły >> 

14 sierpnia 2020 będzie wolne? 

15 sierpnia w Kościele rzymskokatolickim wypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W 2020 roku święto wypada w sobotę.

W Kodeksie Pracy możemy znaleźć informację, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy to oznacza, że w piątek 14 sierpnia będzie wolne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca musi wyznaczyć nam dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia 2020 roku. Nie ma jednak określonej zasady czy powinien być to dzień przed dniem świątecznym czy po nim. Z reguły pracodawca sam ustala datę dodatkowego dnia wolnego, która może, ale nie musi być konsultowana z pracownikami. To oznacza, że piątek 14 sierpnia 2020 roku może być dniem wolnym od pracy, ale może to być też inny dzień, np. 17 sierpnia (poniedziałek). To, którego dnia będziecie mieli wolne, zależy od Waszego pracodawcy. 

Dni wolne 2020 i długie weekendy: kiedy wypadają? >> 

Kolejne dni wolne od pracy w 2020 roku to 1 listopada (niedziela) – Wszystkich Świętych, 11 listopada (środa) – Święto Niepodległości, 25 i 26 grudnia (piątek, sobota) – Boże Narodzenie.

Jeśli pracodawca nie wyznaczy dodatkowego dnia wolnego swoim pracownikom za święto, które przypada w sobotę, naruszy przepisy o czasie pracy. Jak podaje TVN24, jest to traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Dodatkowo godziny pracy świadczone ponad limity przewidziane na sierpień i grudzień zostaną określone jako nadliczbowe, więc pracownikowi należy się za nie rekompensata.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.