News

Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak oglądać z Polski?

Zaćmienie Słońca 2021. Kiedy i jak oglądać z Polski?

Fot. Pixabay.com

W czerwcu 2021 roku czeka nas niezwykłe zjawisko astronomiczne – zaćmienie Słońca. Kiedy i jak oglądać je z Polski?

Mandaty dla pieszych za telefony komórkowe. Zmiany w przepisach od 1.06 >>

Zaćmienie Słońca 2021 – kiedy oglądać?

Z zaćmieniem Słońca mamy do czynienia wtedy, kiedy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią i całkowicie lub częściowo blokuje światło słoneczne dochodzące do Ziemi. 10 czerwca 2021 roku zaćmienie Słońca nad Polską będzie częściowe i płytkie.

Jak podaje portal astronomia24, zaćmienie Słońca w czerwcu 2021 roku to pierwsze takie zjawisko od 6 lat, które jest możliwe do zaobserwowania z terenu całego kraju. Kolejna okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca ma nastąpić 25 października 2022 roku. Całkowite zaćmienie Słońca, które będzie można obserwować z powierzchni kontynentu europejskiego ma pojawić się 12 sierpnia 2026 roku, a najbliższe, które będzie widoczne z obszaru Polski przewidywane jest na 7 października 2135 roku.

Zaćmienie Słońca 2021 – jak oglądać?

Zaćmienie Słońca rozpocznie się około  11.45 i potrwa mniej więcej do 13.55, w zależności od położenia geograficznego. Największą fazę zaćmienia (około 16%) będą mogli zobaczyć mieszkańcy północno-zachodniej Polski, a najmniejszą - południowo-wschodnich regionów (5-7%). W Warszawie początek zaćmienia Słońca przypada na 10 czerwca 2021 roku o godzinie 11.55 i ma zakończyć się o 13.54. Przewiduje się, że maksimum nastąpi o godzinie 12.54.

Gdzie na wakacje bez testu dla zaszczepionych lub ozdrowieńców? [LISTA] >>

Przy obserwacji zaćmienie Słońca należy zachować ostrożność! Jeśli stosujemy lornetki lub teleskopy, trzeba pamiętać o użyciu odpowiednich filtrów. W przeciwnym razie, grozi nam utrata wzroku.

Do obserwacji zaćmienia można wykorzystać takie przedmioty jak np. okulary słoneczne, nośnik ze starych dyskietek komputerowych, opalona szybka lub zdjęcie rentgenowskie - w przypadku tych przedmiotów dozwolone jest tylko kilkusekundowe zerkanie. Przedmioty te zatrzymują tylko częściowo promieniowanie widzialne, nadal przepuszczając bardzo szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe – czytamy w serwisie astronomia24.com.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.