Fot. Pixabay.com
Zmiany w 500+. Od kiedy? Czy znowu w świadczeniu będzie obowiązywało kryterium dochodowe?
Zmiany w kodeksie pracy? Sprawdzą Twój home office! >>
Od jakiegoś czasu portale donoszą o zmianach w świadczeniu Rodzina 500+, które co miesiąc jest wypłacane na każde dziecko. Mówiło się, że rząd rozważa wypłacanie pieniędzy nie w formie gotówki, ale elektronicznego bonu, tak jak dzieje się to w przypadku Bonu Turystycznego.
W połowie września 2020 roku pojawiły się głosy, że program 500+ powinien być zawieszony z powodu deficytu w budżecie na przyszły rok. Podaje się, że świadczenie nie zostanie zlikwidowane, ale w rządzie sugeruje się powrót do stosowania kryterium dochodowego w odniesieniu do pierwszego dziecka w rodzinie. Przypomnijmy, że od lipca 2019 roku świadczenie w ramach Rodzina 500+ przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód, który osiąga rodzina.
Rodzina 500+ - zmiany od 2021 roku
Jak informuje m.in. Strefa Biznesu, w 2021 roku znowu trzeba będzie składać nowy wniosek o przyznanie świadczenia 500+. Od 1 lutego będzie można go złożyć drogą elektroniczną, a od 1 marca – drogą tradycyjną. Wprowadzona zmiana powoduje, że okres świadczeniowy będzie obowiązywał od 1 czerwca do końca maja następnego roku.
Koronawirus: strefa czerwona i żółta. Nowa lista od 26.09.2020 >>
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed przekazał, że budżet na 2021 rok jest rozpisany. Przewidziano w nim 40 miliardów złotych na program 500+ , ale bez waloryzacji świadczenia.