News

Wielka Brytania poza UE od 1.01.2021. Jakie zmiany dla podróżujących?

Wielka Brytania poza UE od 1.01.2021. Jakie zmiany dla podróżujących?

Fot. Pixabay.com

Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską 1 stycznia 2021 roku. Jakie będą zmiany dla podróżujących w związku z Brexitem?

Nowe miasta w Polsce od 1.01.2021. Będzie ich aż 10! >>

1 stycznia 2021 roku kończy się okres przejściowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To oznacza, że od nowego roku m.in. Polaków będą obowiązywały nowe zasady. Zmiany dotyczą chociażby warunków wjazdu, pobytu, edukacji i pracy w UK.

Podroż do Wielkiej Brytanii po 1.01.2021. Jakie dokumenty są potrzebne?

Do 30 września 2021 roku granicę brytyjską będzie można przekroczyć na podstawie ważnego dowodu osobistego. Ci, którzy posiadają status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii będą to mogły zrobić co najmniej do końca 2025 roku. Po 30 września podróżujący do UK będą musieli mieć przy sobie ważny paszport.

Podroż do Wielkiej Brytanii po 1.01.2021. Co z wizami?

Od 1 stycznia 2021 roku nadal będzie można wyjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy, ale  maksymalnie na 6 miesięcy. Przepis zakłada wyjazdy w celach turystycznych, biznesowych, krótkoterminowe studia czy sprawy rodzinne. Ci, którzy będą chcieli pracować w Wielkiej Brytanii, muszą ubiegać się o wizę pracowniczą.

Dodatkowo, na podstawie polskiego prawa jazdy można poruszać się w Wielkiej Brytanii do 12. miesięcy. Później kierowcy muszą wymienić dokument na brytyjskie prawo jazdy.

Koncerty 2021 w Polsce: które już odwołano, a które jeszcze nie? >>

Podroż do Wielkiej Brytanii po 1.01.2021 – ubezpieczenie

Po Nowym Roku w Wielkiej Brytanii nie będzie już honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ubezpieczenie będzie można wykupić za pośrednictwem banku, biura podróży albo przez internet.

Wielka Brytania po 1.01.2021. Jakie limity?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, od 1 stycznia 2021 roku podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. To oznacza zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt. Co ważne, zmiany zasad przywozu towarów i przewozu zwierząt nie dotyczą podróżnych z Irlandii Północnej, ponieważ w tym zakresie będzie ona traktowana jak państwo członkowskie UE.

Zwolnione z należności celno-podatkowych będą towary, które znajdują się bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii, jeśli nie przekroczą 430 euro w transporcie lotniczym i morskim lub 300 euro w innym rodzaju transportu.

Zmianie ulegną również limity dla wyrobów akcyzowych. Więcej informacji znajdziecie na stronie gov.pl.

Podroż do Wielkiej Brytanii po 1.01.2021 ze zwierzętami

W przypadku przemieszczania  zwierząt towarzyszących przywożonych z UE do Wielkiej Brytanii, wymagane jest aby:

  • były prawidłowo oznakowane,
  • posiadały ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
  • posiadały paszport UE.

Dodatkowo zwierzęta domowe wwożone do UE będą musiały zostać przedstawione do kontroli w wyznaczonym punkcie wjazdu podróżnych.

Wyciągi narciarskie mogą być otwarte? Rozporządzenie jest niejasne >>

Podróż do Wielkiej Brytanii a koronawirus

Niezależnie od tego z jakiego kraju przybywa się do Anglii – obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokacyjnego – Public Health Passenger Locator Form. Formularz należy wypełnić najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii.

Od 3 października 2020 roku wszyscy przyjeżdzający z Polski do Wielkiej Brytanii muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie w zadeklarowanym przez siebie miejscu. Poszczególne grupy osób są zwolnione z tego obowiązku. Należą do nich m.in.: kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie.

Od 15 grudnia 2020 roku istnieje możliwość skrócenia kwarantanny po poddaniu się testowi - program Test to Release. Jest on wykonywany na własny koszt i dotyczy tylko przyjazdów do Anglii. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.